Gebelerin serviks uzunluğunun transvajinal ultrasonografi ile değerlendirilmesi ve spontan preterm doğumun öngörülmesinde serviks uzunluğunun yeri
Assessment of cervical length by transvaginal ultrasonography in pregnant women and the role of cervical length measurements in the prediction of spontaneous preterm delivery
  1. Tez No: 193357
  2. Yazar: İSMAİL TANRIKULU
  3. Danışmanlar: PROF. OSMAN H. DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZETAmaç: Preterm doğum açısından düşük risk grubunda bulunan gebelerde gebelikboyunca takip edilecek servikal uzunluk ölçümlerinin spontan preterm doğumunöngörülmesinde yerini araştırmakGereç ve Yöntemler: Şubat 2004-Eylül 2006 tarihleri arasında Uludağ ÜniversitesiTıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran preterm doğumaçısından düşük riskli 57 gebe 13.-36. gebelik haftaları arasında servikal uzunlukdeğişiklikleri açısından iki haftalık aralıklarla transvajinal ultrasonografi ile takip edildi.Saptanan hunileşme varlığı ayrıca not edildi. Servikal uzunluk için eşik değer kabuledilen 30mm'nin altında servikal uzunluk saptanan hastalar iki gruba randomizeedilerek bir gruba profilaktik tokoliz amaçlı nifedipin uygulandı..Bulgular: Çalışma kapsamındaki gebelerin %89.5'i 37. gebelik haftasının üzerinde,%10.5'i preterm doğum yaptı. 13.-36.
Özet (Çeviri)
SUMMARYObjective: To investigate the efficacy of cervical length measurements to beobtained throughout pregnancy in predicting spontaneous preterm labor in women atlow risk for preterm birthMaterials and Methods: Fifty-seven pregnant women at low risk for preterm birthpresenting to the outpatient clinic of the Department of Obstetrics and Gynecology ofUludag University, Bursa, Turkey, were followed-up by transvaginal ultrasonographyfor changes in cervical length at two week intervals from 13 to 36 weeks of gestation.Any cervical funneling observed at ultrasonography was also noted. Patients with acervical length below 30mm, taken as the cut-off, were randomized to two groups,one of which received prophylactic nifedipine for tocolysis.Results: Delivery occured at term in 89.5% of patients entered into the study, andpreterm in 10.5%.