Çok amaçlı alışveriş ve iş merkezlerinin yolculuk çekimi
The Trip attraction of multi purpose shopping malls and business centers
- Tez No: 19343
- Danışmanlar: PROF.DR. NADİR YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Ülkemizde özellikle istanbul 'da son yıllarda büyük otelleri n, çok amaçlı iş »alışveriş merkezlerinin birbiri ardına açıldığı görülmektedir. Bunların bir kısmı kent çevresinde olmakla birlikte sıkışık merkez bölgelerinde de özellikle oteller ve çok katlı is merkezleri hizmete sokulmaktadır. Buna karşılık bu oteller ve iş merkezleri ile ilgili önceden hazırlanmış bir ulaşım etüdü de yoktur. Bu otel ve iş merkezlerinin çekeceği trafiğin esasen yetersiz olan ulaşım altyapısını daha da zorlaması kaçınılmaz bir sonuç olarak görülmektedir. Bu çalışmada, birisi çok amaçlı alışveriş-eğlence merkezi, birisi de çok katlı ve çok amaçlı iş merkezinin yolculuk çekimi çeşitli yönleri ile incelenmiştir. Çalışmanın giriş bölümünü izleyen 2. bölümünde kentler için ulaştırma planlamasının önemi ve yöntemi kısaca ona hatlarıyla açıklandıktan sonra 3. bölümde arazi kullanımı-ulaşım ilişkisi 4. bölümde ise alışveriş ve iş merkezlerinin çektikleri yolculuklar incelenmiştir. Çalışmanın B. bölümü alışveriş merkezleri için örnek seçilen Galeri a-At ak oy ve iş merkezleri için seç il en 4. Levent Yapı Kredi Plaza iş merkezinin tanıtılması, araştırma yöntemi ve toplanan verilerin analizini içermektedir. Çalışmada varılan sonuçlar 6. bölümde sıralanmıştır. Buna göre alışveriş merkezi esas olarak ziyaretçi yolculuğu, iş merkezi ise burada çalışanlarla ilgili yolculuk çekmektedir. Alışveriş merkez ini n yolculuk çekimi cumartesi ve pazar günleri iş günlerine kıyasla merkeze yakın bölgeden kaynaklanmaktadır. Kullanılan ulaşım türünde özel otomobil başta gelmektedir. Bu nedenle alışveriş merkezinin civardaki yollara olumsuz etkisi söz konusudur. Ancak bu etki iş günlerinde önemli değildir. Alışveriş merkezinin çektiği trafik cumartesi ve pazar günleri önemli ölçüde artmakla birlikte bu günlerde çevre yollardaki genel trafik azaldığı için, bu artış yollardaki trafikte önemli bir olumsuz etki yaratmamaktadır. iş merkezi esas olarak burada çalışanlarla ilgili yolculuk çekmekte olup, bu yolculuk, iş günlerinde sabah 8-9 ve akşam 18-19 arasında civar yollarda önemli bir trafik artışına sebebiyet vermektedir. iş merkezinin çektiği ziyaretçi trafiği ihmal edilebilir düzeydedir. Vİİ
Özet (Çeviri)
3) During work days, in the shopping mall there is not a significant change in the number of trip attraction but on Sundays, a condensed trip attraction is observed. The trip attraction; of the shopping mall in question is 30% of the total weekly amount. Uniformity is observed in the daily distribution of the trips made to the business center. 4) The dominant mode used to access the shopping mall is the private cars (52.7%), which is followed by taxis (12.9%). The share of buses, minibuses, train and sea buses is (23.6%.) The ratio of private car use iş significantly getting higher in areas with better social -economic level. In business center transportation, it is observed that most of the worker access the center on service buses (45%). The ratio of those using private cars is 27%, where the ratio of public vehicles is 23%. 48% of the visitors coming to the center access by private car, whereas the ratio of the taxis is 20% which is rather high. B) Although the trip attraction of Galleria-Ataköy is 36 people for each 100m retailer shopping ; area is about 1 for each 100m office area. The attraction ratio of shopping mall for each 100m retailer shopping area is 73 people on Saturdays, whereas the ratio even goes up to 110 people on Sundays. The reason of the low trip attraction in Yapı Kredi Plaza business center originates as a result of the scorcity in the number of firms and especially as a result of their structures. As an example, Yapı Kredi Bank General Headquarter which occupies a great over of the center almost has no feature to cause any trip attraction. 6) The business center and the shopping mall both attract private car passengers in great proportions. Because of this, parking place becomes a great problem for both centers. At the Gall eri a shopping mall where a five-car parking place has been planned for each 100m area of retailer shops, the parking place is sufficient and therefore there is no problem. On the other hand, the Yapı Kredi Plaza has a great problem due to the misplanning of 0.67 car parking place for 100m of office area. 7) It is observed that a significant amount of the trip attraction caused by Galleria shopping mall originates from the near district in such a way that the travel time xiiIn front of the Center, Büyük dere Avenuve, ÎETT buses, private buses and also minibuses pass. In the enumaration and questionnaire studies, the following considerations were determined:. Average number of the visitors coming to the Yapı Kredi Plaza business center.. Distribution of the visitors by the days of the week (work days). Transportation means used. Usage of the parking places of the visitors coming by private cars.. Travel time. Their opinion about the parking place of the visitors coming by private cars. These considerations listed above are done by giving out the questionnaire forms to the personnel and visitors in five week days between 29.7.1991 and 2.8.1991. 900 questionnaire forms were given out to personnel and 300 forms were given out to visitors and taken into consideration for evaluation. The conclusions of the analysis of the data concluded from the above figures is shown below conclusions. CONCLUSIONS The conclusion obtained from this study related upon the travel attraction of multi-purpose shopping mall and multi -storey business centers are given below: 1) The shopping and business centers both have trip attraction in great proportions. However, the trip attraction of shopping malls is based upon the people coming there with the aim of shopping+entertai nment. The trip attraction of the people working there can be neglected compared to the others. In business centers, the opposite situation exist and the most of the trips are related upon the people working there. 2) During work day, trip attraction of the shopping mall is getting condensed between 17.00-19.00, and during the holiday, between 14-00-16.00, whereas the multi-purpose trip attraction of business centers is getting condensed between 9.00-11.00 and 13.00-1B.00. X±3) During work days, in the shopping mall there is not a significant change in the number of trip attraction but on Sundays, a condensed trip attraction is observed. The trip attraction; of the shopping mall in question is 30% of the total weekly amount. Uniformity is observed in the daily distribution of the trips made to the business center. 4) The dominant mode used to access the shopping mall is the private cars (52.7%), which is followed by taxis (12.9%). The share of buses, minibuses, train and sea buses is (23.6%.) The ratio of private car use iş significantly getting higher in areas with better social -economic level. In business center transportation, it is observed that most of the worker access the center on service buses (45%). The ratio of those using private cars is 27%, where the ratio of public vehicles is 23%. 48% of the visitors coming to the center access by private car, whereas the ratio of the taxis is 20% which is rather high. B) Although the trip attraction of Galleria-Ataköy is 36 people for each 100m retailer shopping ; area is about 1 for each 100m office area. The attraction ratio of shopping mall for each 100m retailer shopping area is 73 people on Saturdays, whereas the ratio even goes up to 110 people on Sundays. The reason of the low trip attraction in Yapı Kredi Plaza business center originates as a result of the scorcity in the number of firms and especially as a result of their structures. As an example, Yapı Kredi Bank General Headquarter which occupies a great over of the center almost has no feature to cause any trip attraction. 6) The business center and the shopping mall both attract private car passengers in great proportions. Because of this, parking place becomes a great problem for both centers. At the Gall eri a shopping mall where a five-car parking place has been planned for each 100m area of retailer shops, the parking place is sufficient and therefore there is no problem. On the other hand, the Yapı Kredi Plaza has a great problem due to the misplanning of 0.67 car parking place for 100m of office area. 7) It is observed that a significant amount of the trip attraction caused by Galleria shopping mall originates from the near district in such a way that the travel time xiiIn front of the Center, Büyük dere Avenuve, ÎETT buses, private buses and also minibuses pass. In the enumaration and questionnaire studies, the following considerations were determined:. Average number of the visitors coming to the Yapı Kredi Plaza business center.. Distribution of the visitors by the days of the week (work days). Transportation means used. Usage of the parking places of the visitors coming by private cars.. Travel time. Their opinion about the parking place of the visitors coming by private cars. These considerations listed above are done by giving out the questionnaire forms to the personnel and visitors in five week days between 29.7.1991 and 2.8.1991. 900 questionnaire forms were given out to personnel and 300 forms were given out to visitors and taken into consideration for evaluation. The conclusions of the analysis of the data concluded from the above figures is shown below conclusions. CONCLUSIONS The conclusion obtained from this study related upon the travel attraction of multi-purpose shopping mall and multi -storey business centers are given below: 1) The shopping and business centers both have trip attraction in great proportions. However, the trip attraction of shopping malls is based upon the people coming there with the aim of shopping+entertai nment. The trip attraction of the people working there can be neglected compared to the others. In business centers, the opposite situation exist and the most of the trips are related upon the people working there. 2) During work day, trip attraction of the shopping mall is getting condensed between 17.00-19.00, and during the holiday, between 14-00-16.00, whereas the multi-purpose trip attraction of business centers is getting condensed between 9.00-11.00 and 13.00-1B.00. X±3) During work days, in the shopping mall there is not a significant change in the number of trip attraction but on Sundays, a condensed trip attraction is observed. The trip attraction; of the shopping mall in question is 30% of the total weekly amount. Uniformity is observed in the daily distribution of the trips made to the business center. 4) The dominant mode used to access the shopping mall is the private cars (52.7%), which is followed by taxis (12.9%). The share of buses, minibuses, train and sea buses is (23.6%.) The ratio of private car use iş significantly getting higher in areas with better social -economic level. In business center transportation, it is observed that most of the worker access the center on service buses (45%). The ratio of those using private cars is 27%, where the ratio of public vehicles is 23%. 48% of the visitors coming to the center access by private car, whereas the ratio of the taxis is 20% which is rather high. B) Although the trip attraction of Galleria-Ataköy is 36 people for each 100m retailer shopping ; area is about 1 for each 100m office area. The attraction ratio of shopping mall for each 100m retailer shopping area is 73 people on Saturdays, whereas the ratio even goes up to 110 people on Sundays. The reason of the low trip attraction in Yapı Kredi Plaza business center originates as a result of the scorcity in the number of firms and especially as a result of their structures. As an example, Yapı Kredi Bank General Headquarter which occupies a great over of the center almost has no feature to cause any trip attraction. 6) The business center and the shopping mall both attract private car passengers in great proportions. Because of this, parking place becomes a great problem for both centers. At the Gall eri a shopping mall where a five-car parking place has been planned for each 100m area of retailer shops, the parking place is sufficient and therefore there is no problem. On the other hand, the Yapı Kredi Plaza has a great problem due to the misplanning of 0.67 car parking place for 100m of office area. 7) It is observed that a significant amount of the trip attraction caused by Galleria shopping mall originates from the near district in such a way that the travel time xiiIn front of the Center, Büyük dere Avenuve, ÎETT buses, private buses and also minibuses pass. In the enumaration and questionnaire studies, the following considerations were determined:. Average number of the visitors coming to the Yapı Kredi Plaza business center.. Distribution of the visitors by the days of the week (work days). Transportation means used. Usage of the parking places of the visitors coming by private cars.. Travel time. Their opinion about the parking place of the visitors coming by private cars. These considerations listed above are done by giving out the questionnaire forms to the personnel and visitors in five week days between 29.7.1991 and 2.8.1991. 900 questionnaire forms were given out to personnel and 300 forms were given out to visitors and taken into consideration for evaluation. The conclusions of the analysis of the data concluded from the above figures is shown below conclusions. CONCLUSIONS The conclusion obtained from this study related upon the travel attraction of multi-purpose shopping mall and multi -storey business centers are given below: 1) The shopping and business centers both have trip attraction in great proportions. However, the trip attraction of shopping malls is based upon the people coming there with the aim of shopping+entertai nment. The trip attraction of the people working there can be neglected compared to the others. In business centers, the opposite situation exist and the most of the trips are related upon the people working there. 2) During work day, trip attraction of the shopping mall is getting condensed between 17.00-19.00, and during the holiday, between 14-00-16.00, whereas the multi-purpose trip attraction of business centers is getting condensed between 9.00-11.00 and 13.00-1B.00. X±