Ratlarda pnömonektomi sonrası retinoik asitin karşı akciğer büyümesi üzerine etkileri
The effects of retinoic acid on the growth of residue lung after pneumonectomy in rats
  1. Tez No: 193481
  2. Yazar: BEKİR SAMİ KARAPOLAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYDIN SANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET:Ratlarda pnömonektomi sonrası retinoik asitin karşı akciğer büyümesi üzerine etkileriDr. Bekir Sami Karapolat, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi AD,İzmir, Türkiye.Amaç: Göğüs cerrahisinde pnömonektomi işlemi sıkça uygulanan ameliyatlardan biridir.Pnömonektomi yapılması çoğu zaman hasta ve cerrahi ekip için problem teşkil etmektedir.Çünkü postoperatif dönemde, preoperatif olarak hastalar solunum fonksiyonları açısından nekadar iyi değerlendirilirse de kalan akciğer dokusunun hasta için yeterli olamama ihtimali herzaman mevcuttur. Postoperatif dönemde, hastaların yaşam kalitesi açısından akciğerdokusunun hacim ve işlem olarak büyümesi arzu edilen bir durumdur. Bu büyümeyi sağlamakiçin birçok ajan kullanılmıştır. Normalde akciğer dokusunun fötal matürasyonunda rol alanretinoik asit de bu ajanlardan biridir. Bu çalışmada pnömonektomi sonrası karşı akciğerinbüyümesi üzerinde eksojen olarak verilen retinoik asitin etkileri araştırılmıştır.Gereç ve yöntem: Bu çalışmada aynı koloniden 21 adet yetişkin, erkek Wistar albino ratkullanılmıştır. Ratlar A, B ve C olarak üç gruba bölünmüştür. Grup A, sham grubudur vesadece sol posterolateral torakotomi yapılmıştır. Grup B ve C' de ise ratlara sol posterolateraltorakotomi ile sol pnömonektomi yapılmıştır. Grup A ve B' ye herhangi bir ilaç tedavisiuygulanmamıştır. Grup C' de ise ratlara operasyon esnasında intraperitoneal retinoik asit (0,5mikrogram / gr) verilmiş ve sonrasında 9 gün bu uygulamaya aynı dozda devam edilmiştir.10. günün sonunda ratlar sakrifiye edilmiş, total vücut ağırlıkları ve sağ akciğer ağırlıklarıölçülmüştür. Akciğer dokuları histopatolojik olarak incelenmiştir. Akciğer volümü ve ağırlığısakrifiye öncesi vücut ağırlığı ile oranlanmış ve akciğer ağırlık ve volüm indeksleribulunmuştur. Sonuçlar istatistiksel olarak Wilcoxon Signed Ranks ve Kruskal Wallis testleriile değerlendirilmiştir.Bulgular: Retinoik asit uygulanan grupta deneyin sonunda rezidü akciğerin hacim veağırlığında Grup B' de Grup A' ya göre, Grup C' de ise diğer iki gruba göre daha fazla artışsaptanmıştır. Akciğer volüm ve ağırlık indeksleri Grup B' de Grup A' ya göre ve Grup C' deGrup A ve B' ye göre daha yüksek bulunmuştur. Histopatolojik olarak Grup C' de akciğerdokusunun alveoler yapısında boyut ve hacim olarak anlamlı artış tespit edilmiştir.Sonuç: Retinoik asit pnömonektomi sonrasında karşı akciğer dokusunda kompansatuvarbüyümeye katkıda bulunmaktadır. Pnömonektomili olgularda retinoik asit kullanımı,fonksiyonel kapasitede artışa sebep olabilecektir.5
Özet (Çeviri)
SUMMARY:The effects of retinoic acid on the growth of residue lung after pneumonectomy in rats.Dr. Bekir Sami Karapolat, University of Dokuz Eylul, Faculty of Medicine, Departmentof Thoracic Surgery, Izmir, Turkey.Objective: Pneumonectomy is common and important operation in thoracic surgery. Thedecision to perform pneumonectomy often creates a problem both for the patient and surgeon.This is because there is always the probability that the remaining lung tissue may not besufficient for the patient though the patients are evaluated well from the point of respirationpreoperatively. The growth of lung tissue volume and function is a desirable conditionpostoperatively. Many of agents have been used for this growth. Retinoic acid may form one ofthese drugs, and normally plays a part in the foetal maturation of lung tissue. In this study, weinvestigated that effect of retinoic acid which administered exogenically in the growth ofopposite lung after pneumonectomy.Materials and methods: 21 adult male Wistar albino rats from the same colony were used.They were divided three groups as Group A, B and C. Group A is a sham group and undergoneonly left posterolateral thoracotomy. In Group B and C, the rats were subjected to leftposterolateral thoracotomy and left pneumonectomy. No drug treatment was applied to GroupA and B. In Group C, rats were administered intraperitoneal Retinoic acid (0.5 microgram / gr)during the operation and the same dosage was continued to be given everyday postoperatively.Rats were sacrificed on the 10th day and their total body and right lung weights were measured.The lung tissues were examined histopathologically. The volume and weight of the lung werecompared with the body weight before sacrifice, and the lung weight and volume indices werecalculated. The results were evaluated statistically.Findings: In the volume and weight of the residual lung in the retinoic acid administered groupat the end of the study were found a more increase in Group B in comparison with Group A,and the Group C in comparison with the other two groups. The volume and weight indices ofthe lung were found to be higher in Group B in comparison with Group A, and in Group C incomparison with Groups A and B. A significant rise on size and volume of the alveolarstructure of lung tissue was determined in Group C histopathologically.Results: Retinoic acid contributes to the compensatory growth of the residual lung tissue afterpneumonectomy. The usage of Retinoic acid may lead to increases that can create positiveresults in the functional capacities in pneumonectomy patients.6