Hipertansiyon hastalarının farmasötik bakım ihtiyaçlarının saptanması, yaşam kalitelerinin ölçülmesi ve kan basınçlarının izlenmesi
Detecting the pharmaceutical care needs and quality of life of hypertension patients and monitoring their blood pressures
- Tez No: 193513
- Danışmanlar: PROF.DR. FİKRET VEHBİ İZZETTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
H PERTANS YON HASTALARININ FARMASÖT K BAKIMHT YAÇLARININ SAPTANMASI, YAŞAM KAL TELER N NÖLÇÜLMES VE KAN BASINÇLARININ ZLENMESAdı ve Soyadı : Sümeyra NakıboğluDanışmanın Adı : Prof.Dr. Fikret V. zzettinKabul Tarihi : 06.11.2006Program : Yüksek LisansAnabilim Dalı : FarmakolojiBilim Dalı : Klinik EczacılıkÖZETÇalışmamızda, serbest eczane merkezli hipertansiyon hastalarında 3 aylık bir kanbasıncı izleminin yanı sıra, hastaların yaşam kalitelerinin ölçümü ve farmasötik bakımihtiyaçlarının saptanması amaçlandı. Çalışmamıza katılan ilk 30 hipertansiyon hastasının22'si (%76,67) kadın olup, hastaların yaş ortalamaları 57,60 ± 2,10'du. Hastaların 3 aylıkperiyotta 15 gün arayla (15., 30., 45., 60., 75. ve 90.gün) ölçülen sistolik kan basıncıortalamaları sırasıyla 134,70 ± 17,49 mmHg, 132,83 ± 12,62 mmHg, 132,00 ± 13,05 mmHg,129,50 ± 10,23 mmHg ve 126,70 ± 10,11 mmHg, diyastolik kan basıncı ortalamaları 85,40 ±10,78 mmHg, 83,83 ± 8,66 mmHg, 82,93 ± 6,61 mmHg, 83,20 ± 5,79 mmHg, 81,30 ± 7,14mmHg ve 81,03 ± 3,63 mmHg olarak saptandı. Düzenli kan basıncı izleminin, hastaların kanbasıncının kontrol altında tutulmasına pozitif yönde etki gösterdiği istatiksel olarak dabelirlendi (Hastaların 1. ve 6. ölçümleri arasında istatiksel anlamlılık p0,05 istatiksel olarak anlamlı birfark göstermediği belirlendi (p>0,05).Sonuç olarak hipertansiyon ve diğer kronik hastalıklarda hasta uyuncunu ve yaşamkalitesini artırmak amacıyla klinik eczacının, doktor ve diğer sağlık çalışanlarıyla işbirliğiiçinde hastalarına yönelik hasta eğitimi ve izlemi yapması, bu hastaların farmasötik bakımihtiyaçlarının belirlenmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Çalışmamızın, konuyla ilgiliçalışmalara ışık tutacağına ve hasta odaklı eczacılık hizmetlerinin ülkemizde yerleşmesi veyaygınlaşması için katkısı olacağına inanıyoruz.ANAHTAR KEL ME: Klinik eczacı, hipertansiyon, kan basıncı
Özet (Çeviri)
DETECTING THE PHARMACEUTICAL CARE NEEDS ANDQUALITY OF LIFE OF HYPERTENSION PATIENTS ANDMONITORING THEIR BLOOD PRESSURESAdı ve Soyadı : Sümeyra NakıboğluDanışmanların Adı : Prof.Dr. Fikret V. zzettinKabul Tarihi : 06.11.2006Program : Yüksek LisansAnabilim Dalı : FarmakolojiBilim Dalı : Klinik EczacılıkSUMMARYIn our study, we aimed to monitor the blood pressure for three months, measure thequality of life and detect the pharmaceutical care needs of hypertension patients in acommunity-based pharmacy. The study was carried on with 30 hypertension patients,consisted of 22 women (%76,67) and the patients mean age was 57,60 ± 2,10. The systolicblood pressures? means of patients in 15 days intervals (15., 30., 45., 60., 75. and 90.day)were found;to be 134,70 ± 17,49 mmHg, 132,83 ± 12,62 mmHg, 132,00 ± 13,05 mmHg,129,50 ± 10,23 mmHg and 126,70 ± 10,11 mmHg, diastolic blood pressures? means werefound; to be 85,40 ± 10,78 mmHg, 83,83 ± 8,66 mmHg, 82,93 ± 6,61 mmHg, 83,20 ± 5,79mmHg, 81,30 ± 7,14 mmHg and 81,03 ± 3,63 mmHg, respectively. It was also staticallyadjusted that, regular monitoring of blood pressure had a possitive effects on keeping thepatients? blood pressures under control (Statically significant decreases were seen in the firstand the sixth measures of the blood pressure p0,05).According to our study, we can conclude that, in hypertension and other chronicdiseases, to increase the compliance of the patients and their quality of life, clinicalpharmacist should lead patient education, monitore his/her patients and define thepharmaceutical care needs of the patients with the cooperation of doctors and other healthcare team members. We believe our study will set a precedent for new studies, and provehelpful in spreading patient oriented pharmaceutical care in Turkey.KEY WORDS: Clinical pharmacist, hypertension, blood pressure