Kulak hastalıklarının ve ilaçlarının profilinin incelenmesi ve topikal verapamilin timpanoskleroz oluşumu üzerine etkilerinin kobaylarda araştırılması
An evaluation of ear diseases and their treatment profiles and the investigation of effects of topical verapamil on tympanosclerosis development in guinea pigs
- Tez No: 193512
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET VEHBİ İZZETTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
KULAK HASTALIKLARININ ve LAÇLARININ PROF L N NNCELENMES ve TOP KAL VERAPAM L N T MPANOSKLEROZOLUŞUMU ÜZER NE ETK LER N N KOBAYLARDAARAŞTIRILMASIÇalışmamızın ilk bölümünde Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 3 ay(01.03.2006-31.05.2006)içinde başvuran hastalarda görülen kulak hastalıklarının sıklığı,v hastaların sosyodemografik özellikleri ile ilişkisi ve tedavide kullanılan ilaçlarıretrospektif olarak değerlendirildi.Çalışmamızda dosyaları incelenen hasta sayısı 286 olup,hastaların 214'ününantibiyotik tedavisi aldığı saptandı. Akut ve seröz otitis media'nın, çocuklarda,kronikotitis media, vertigo ve tinnitusun ise yetişkinlerde daha fazla görüldüğü belirlendi vebu farklar istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05). Çalışma ve kontrol grupları arasındatimpanoskleroz oluşumu bakımından da istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığısaptandı (p>0.05).Çalışmamızda, kobaylarda topikal olarak kullanılan verapamilin timpanosklerozoluşumu üzerine anlamlı bir etkisi olduğu bulunamadı. Oral ve/veya topikal kalsiyumkanal blokörlerin timpanoskleroz oluşumu üzerine etkilerinin değerlendirilmesi içindaha fazla çalışmanın yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.Klinik eczacıların rasyonel antibiyotik kullanımında, sağlık personeline vehastalara ilaç bilgisi sağlanmasında önemli görevler alabilecekleri, dolayısıyla tedavimaliyetini ve antibiyotiklere direnci azaltabilecekleri inancındayız.1
Özet (Çeviri)
AN EVALUATION OF EAR DISEASES AND THEIRTREATMENT PROFILES AND THE INVESTIGATION OF EFFECTSOF TOPICAL VERAPAMIL ON TYMPANOSCLEROSISDEVELOPMENT IN GUINEA PIGSIn the first part of our study, the patients presenting to Kartal Eğitim andAraştırma Hospital during a 3 month period (01.03.2006-31.05.2006) wereretrospectively evaluated for the frequency of ear disorders, the relationship to subject?ssocio-demographic characteristics, and the medicines administered during treatment.During the study, a total of 286 patient charts were examined and of these 214patients were found to have received antibiotic treatment. In children acute and serouzotitis, and in adults chronic otitis media, vertigo and tinnitus was found to be moreprevalent and the differences were determined to be statistically significant (p0.05).In the animal study, after the perforation of the right tympanic membranes of 10healthy subjects, 1 ml verapamil infused gel foam was applied for 7 days. Serumphysiologic infused gel foam was applied to the control group consisting of the left earsof the same animals for a period of 7 days. On study day 14, the eardrums of thesubjects were examined auto microscopically for myringosclerosis one final time andthe subjects were sacrificed. Histopathological examination revealed no significantdifferences between the two groups in respect to time to wound closing of the subjectstympanic membranes (7 days) (p>0.05). In addition, no statistically significantdifference between the two groups in the development of tympanosclerosis was found(p>0.05). In our study, verapamil was not found to have a significant effect on thedevelopment of tympanosclerosis. In order to determine whether oral and/or topicalcalcium channel blockers have a significant effect on the development oftympanosclerosis, we believe, further studies are necessary.We believe, clinical pharmacists may play an important role in rational antibioticuse, providing drug information to health workers and patients, and therefore could beinstrumental in reducing both treatment costs and antibiotic resistance.1