Postpartum depresyonun annelerin bebeklerini emzirmeleri üzerine olan etkisi ve bebek büyümesi
Effects of postpartum depression on breastfeeding and infant growth
- Tez No: 193568
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEGÜL BÜKÜLMEZ, Y.DOÇ.DR. ÖMER ÖZBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Gebelik ve doðum normal bir yaºam olayı gibi gözükse de kadın için büyük birstres nedenidir. Annelerin bir çoðu gebelik ve doðumla ortaya çıkan fizyolojik,psikolojik ve sosyal deðiºimlere uyum saðlarken bir bölümünde ise hastaneyeyatırılmayı gerektirecek kadar aðır psikiyatrik tablolar geliºebilmektedir. Buçalıºmada, postpartum depresyon (PPD) açısından risk altında olan anneler ve riskaltında olamayan annelerin bebeklerini besleme konusundaki tutumları ve PPD' ninemzirme ve bebek büyümesi üzerine olan etkilerinin araºtırılması amaçlanmıºtır.Bu çalıºma Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Araºtırma veUygulama Hastanesi Çocuk Saðlıðı ve Hastalıkları ve Kadın Hastalıkları Kliniðinde01.01.2006-30.06.2006 tarihleri arasında yapıldı. Bu çalıºmaya gönüllü 131 annedahil edilmiºtir. Annelerin ve bebeklerin sosyodemografik özelliklerinin sorgulandıðı25 sorudan oluºan bir anket aynı araºtırıcı tarafından yüz yüze görüºülerekuygulandı. Annelere postpartum 5.gün ve ilk birinci ayın sonunda EPDS uygulandı.Annelerin EPDS' den aldıkları puanlara bakılarak iki gruba ayrıldı: I. Grup(PPDaçısından Risksiz): â¤12 puan anneler, IIGrup(PPD açısından riskli) â¥13 alan anneler .Bebekleri doðumdan 4. aya kadar poliklinik randevularına çaðırılarak vücut ölçüleritakip edildi. Elde edilen veriler Mann-Whitney U, Fisher's Exact Ki-kare baðımlılıktestleri kullanılarak deðerlendirildi.Annelerin PPD oranı % 22,9 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Although pregnancy and birth seem to be a normal life event, these are morestressful for women. These emotional changes affect negatively women?s lifeactivities, their social life and individual relationships. While many women are ableto cope with physiological, psychological and social changes of pregnancy, somewomen experience intense psychiatric syndrome. In this work, we aimed to studyfeeding attitudes of mothers with and without postpartum depression (PPD) and toinvestigate the effects of PPD on breastfeeding and infant growth.This work was carried out at Ahmet Necdet Sezer Hospital of AfyonkarahisarKocatepe University between 01.01.2006-30.06-2006. A total of 131 women inAhmet Necdet Sezer Hospital of Afyonkarahisar Kocatepe University wereinterviewed. The questionnaire which consists of 25 questions was used, asking indetail about socio-demographic properties of infants and their mothers. During 1 and5 months postpartum all mothers were asked to complete the Edinburgh PostnatalDepression Scale (EPDS). Considering the EPDS score of mothers, two groups werestudied, a risk group scored â¤12 and a control group scored â¥13. Infant weights werereported during the visit from birth to 4 months. Data were analyzed using Mann-Whitney U and Fisher?s Exact Chi-Square tests.The rate of PPD for mothers was found to be 22.9 %.