Akne vulgarsili hastalarda isotretinoin tedavisinin CD3(+), CD4(+) T hücre ve ICAM-1 üzerine etkisi
The effect of isotretinoin therapy on CD3(+), CD4(+) T cell and ICAM-1 expression in acne vulgaris
- Tez No: 193567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. BURHAN AKSAKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son zamanlarda akne vulgaris inflamasyonunda, CD3(+) ve CD4 (+) T hücreler ile ICAM-1 gibiinflamasyon mediyatörlerinin rol oynayabileceği üzerinde durulmaktadır. AV'de, isotretinoinin,antinflamatuvar etki gösterdiği bilinmesine rağmen bu etkisini hangi mekanizma veya mekanizmalarüzerinden gerçekleştirdiği tam olarak açıklanamamıştır.Çalışmamızda, isotretinoin tedavisi verilen 25 AV olgusunun deri örneklerinde, CD3(+) veCD4 (+) T hücre ile ICAM-1 düzeyleri, tedavi öncesi ve sonrasında immünohistokimyasal olarakdeğerlendirilmiş ve sonuçlar hem kendi aralarında hem de kontrol grubu deri örnekleriylekarşılaştırılmıştır. Akne olgularında CD4 (+) T hücre infiltratı, tedavi öncesi püstüler lezyondaperivasküler ve periadneksiyal alanda, lezyon içermeyen normal deriye ve kontrol grubuna göre dahayüksek saptandı (p0.05). ICAM-1 ekspresyonu, akne olgularında tedavi öncesi püstüler lezyonda ve lezyon içermeyen normal deridekontrol grubuna göre anlamlı değildi (p>0.05). sotretinoin tedavisi sonrası, tedavi öncesi püstülerlezyonda saptanan perivasküler ve periadneksiyal CD3 (+) T hücre infiltratı ile periadneksiyal CD4(+) T hücre infiltrat düzeylerinde azalma anlamlıydı (p0.05).sotretinoin'in inflamatuvar lezyonlarında CD3(+) ve CD4 (+) T hücre düzeyleri üzerindekietkisi kısmi ve tam düzelme gösteren olgular arasında farklılık göstermedi (p>0.05). Ayrıcaisotretinoinin bu etkisi ile kümülatif dozu arasında da anlamlı ilişki kurulamadı ( p>0.05)CD3(+) ve CD4 (+) T hücrelerin akne vulgaris inflamasyonunda rol alabildiği ve isotretinointedavisinin aknedeki anti-inflamatuvar etkinliğini CD3(+) ve CD4 (+) T hücre düzeylerini azaltarakgösterebileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Recently, it is dwelling on that such inflammatory mediators as CD3(+), CD4 (+) T cells andICAM -1 may play a role in the inflammation of AV. Although it is known that isotretinoin has anti-inflammatory activity in AV, the mechanism or mechanisms of action of isotretinoin has not beencompletely elucidated.In our study, pretreatment and posttreatment CD3(+), CD4 (+) T cell and ICAM-1 levels wereanalysed and compared by immunohistochemical methods on the skin samples of 25 AV case underisotretinoin treatment. Levels of skin samples were also compared with the skin samples of thecontrols. CD4 (+) T cell infiltrate was found significantly increased in the perivascular and theperiadnexial area in pretreatment pustul (p0.05). The increase in ICAM-1 expression did not showstatistically significance as compared with the control group (p>0.05) in pretreated pustule anduninvolved normal skin. After isotretinoin therapy, perivascular and periadnexial CD3 (+) T cellinfiltrate and periadnexial CD4 (+) T cell infiltrate levels were decreased significantly in the pretreatedpustule (p0.05)The effect of isotretinoin on CD3 (+) and CD4 (+) T cell levels in inflammatory lesions was notfound to be significantly related in the cases with partial and complete recovery (p>0.05). This effectwas found to be unrelated with the cumulative doses of isotretinoin (p>0.05).It may be thought that CD3(+) and CD4 (+) T cells play a role in the inflammation of AV andisotretinoin therapy may indicate its anti-inflammatory activity by decreasing the CD3(+) and CD4 (+)T cell levels.