İzole kroner arter ektazisi saptanan hastlarda aortanın ve major dallarının incelenmesi
Evaluation of the aorta and its major branches in plants with isolated caonary ectasia
  1. Tez No: 193643
  2. Yazar: HALİL KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
50ÖZETİzole Koroner Arter Ektazisi Saptanan Hastalarda Aorta'nın Ve MajorDallarının İncelenmesiKoroner arter ektazi ve anevrizmaları koroner anomalilerinin nadir formlarıdır,konjenital veya kazanılmış orjinli olabilirler. Anjiografik olarak, epikardiyal koronerarterlerde obstrüktif lezyon olmaksızın normal luminal çaptan 1.5-2 kat arasındagenişleme koroner ektazi, 2 kattan fazla genişleme ise koroner anevrizma olaraktanımlanmaktadır. Koroner arter ektazi ve anevrizma gelişmesinden %50ateroskleroz, %20-30 inflamatuar ve konnektif doku hastalıkları sorumludur. %20-30'u ise konjenital orjinlidir.Çalışmamızda izole koroner arter ektazisi olan olgularda aort ve majordallarında ektazi, anevrizma veya darlık sıklığını araştırdık.Çalışmaya Aralık 2002 - Kasım 2003 tarihleri arasında kliniğimize tarihleriarasında kararsız angina pektoris, stabil angina pektoris ve atipik göğüs ağrısı ilemüracaat eden ve efor testi pozitif çıkması üzerine koroner anjiografisi yapılan;koronerlerinde de bir veya daha fazla damarında KE tespit edilen ardışık hastalarçalışmaya alındı. Koroner anjiografisi normal saptanan 32 hastanın koroner damarçapları referans kabul edilerek, bu değerlerden 1.5 kat geniş olan segmentler ektazikkabul edildi. Bu kriterlere uygun 80 hasta izole koroner arter ektazisi olarak kabuledildi. Koronerleri ektazik olan ve koronerleri normal olan tüm hastalarınaortalarının ve aorttan çıkan major dallarının anjiografileri çekildi.Koronerleri ektazik olan hastaların tümünde aort ve major dallarının çap veçap indeksleri, kontrol grup hastalarına göre daha yüksekti. Tespit edilen periferektazik segment sayısı da hasta grubunda daha yüksek tespit edildi. Koroner51ektaziyle birlikte olan periferik arter ektazisi, arteria iliaka kommunis dextranınproksimal ve distal segmentlerinde, arteria iliaka kommunis sinistranın proksimal vedistal segmentlerinde, arteria iliaka dextra externa ve internanın proksimalsegmentlerinde, arteria iliaka sinistra externa ve internanın proksimalsegmentlerinde istatistiksel anlamlılığa ulaştı (bütün p'ler
Özet (Çeviri)
52SUMMARYEvaluation of the Aorta and Its Major Branches in Patients with IsolatedCoronary EctasiaCoronary artery ectasias (CAE) and aneurysms are rare findings amongcoronary artery anomalies and are considered to be of congenital or acquired inorigin. CAE and coronary artery aneurysm are defined as nonobstructive lesions ofthe epicardial coronary arteries with a luminal dilatation exceeding the 1.5-2 foldand 2 fold of normal diameters, respectively. The most common causes of coronaryartery ectasia are atherosclerosis (50 %), inflammatory and connective tissuedisorders (20-30 %) and congenital origin (20-30 %).The aim of the present study was to evaluate the frequency of ectasia oraneurysm of the Aorta and its major branches in patients with isolated coronaryectasia.The patients were selected from those who underwent coronary angiographybetween december 2002-november 2003 in our clinics with the diagnosis of stableangina pectoris or atypical chest pain with positive exercise test or unstable anginapectoris. Coronary artery diameters of the 32 control patients whose angiographicmeasurements were in normal limits were accepted as reference. The segments 1.5fold greater than the normal values were accepted as ectatic, and of 80 patientsfullfilled these criteria idendified as isolated coronary artery ectasia. We performedangiography to show aorta and its major branches of the patients who have ectatic ornormal coronary arteries.Compared to control group the patients who had ectatic coronary arteriesshowed higher diameter and diameter index of the Aorta and its branches.