Tavşan modelinde laparoskopik iskemik prekondisyon manevrasının oksidatif stres üzerine etkisinin araştırılması
A research on the effect of laparoscopic ischemic precondition manoeuvre on oxidative stress in rabbits
- Tez No: 193666
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ARİF SERHAN CEVRİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
DR. AHMET MEL H AKYOLTAVŞAN MODEL NDE LAPAROSKOP K SKEM K PREKOND SYONMANEVRASININ OKS DAT F STRES ÜZER NE ETK S N NARAŞTIRILMASIUZMANLIK TEZÖZETAmaç: Bu çalışmanın amacı değişik laparoskopik basınç manevralarını oksidatif stresoluşturma şiddeti açısından karşılaştırmaktı.Gereç ve Yöntem: Ağırlıkları 3-4 kg arasında olan 36 beyaz Yeni Zelanda cinsi erişkin,erkeklerden izole edilmiş dişi tavşan çalışmaya alındı. Tavşanlar randomize olarak 4gruba ayrıldılar. Gruplar, Kontrol, 10 mmHg ile pnömoperitoneum uygulanan grup(Pp10),15 mmHg ile pnömoperitoneum uygulanan grup (Pp15), laparoskopik iskemikprekondisyon uygulanıp ardından 15 mmHg uygulanan grup ( PPp15) şeklindeoluşturuldu. Çalışmamızda insuflasyon amacıyla standart olarak 1 lt/dk insuflasyonhızında %100 CO2 gazı kullanıldı. Kontrol grubuna sadece 105 dk anestezi uygulandı.Pp10 grubuna 10 mmHg ile 90 dk pnömoperitoneum ve ardından 15 dk desuflasyonuygulandı. Pp15 grubuna 15 mmHg ile 90 dk pnömoperitoneum ve ardından 15 dkdesuflasyon uygulandı. PPp15 grubunda ilk olarak laparoskopik iskemik prekondisyonmanevrası uygulandı ardından 90 dk 15 mmHg ile pnömoperitoenum ve 15 dkdesuflasyon uygulandı. Çalışmada laparoskopik iskemik prekondisyon 10 dk 15 mmHgpnömoperitoneum ardından 10 dk desuflasyon şeklinde tanımlandı. Her dört gruptandadeneyin başlangıcında, deneyin 20. dk'sında ve deneyin sonunda laparoskopik olarakparietal periton biyopsisi alındı. Alınan peritoneal dokularda biyokimyasal olarak MDA(Malonly-dialdehid), L-6 ( nterlökin 6), GR (Glutatatyon Redüktaz), GPX ( GlutatyonPeroksidaz), TNF-α (Tümör Nekröz Faktör alfa) çalışıldı ve gruplar karşılaştırıldı. Herperitoneal biyopsi dokusuna histopatolojik değerlendirme yapıldıBulgular : Peritoneal doku biyokimyasal parametreleri, PPp15 grubunda iskemikprekondisyon manevrasıyla birlikte antioksidan aktivitenin artığını ve deney sonundadiğer gruplara göre daha az oksidatif stress daha az inflamasyon geliştiğini göstermiştir.Aynı zamanda biyokimyasal değerler kısa vadede Pp10 ve Pp15 grubunda oksidatifstress farkı olmadığını ancak uzun dönem laparoskopik uygulamalarda düşük ve yüksekbasınç arasında farkın ortaya çıkmaya başladığını göstermiştir.Sonuç: Uzun süreli yüksek basınçlı laparoskopik uygulamalarda pnömoperitoneumdaha çok oksidatif stress ve daha çok inflamasyon oluşturmaktadır. Laparoskopikcerrahinin başında laparoskopik iskemik prekondisyon manevrası uygulandığında dahaaz oksidatif stress ve daha az inflamasyon ortaya çıkabilir.
Özet (Çeviri)
DR. AHMET MEL H AKYOLA RESEARCH ON THE EFFECT OF LAPAROSCOPIC ISCHEMIC PRECONDITIONMANOEUVRE ON OXIDATIVE STRESS IN RABBITSSUMMARYPurpose : The purpose of this study was to compare several laparoscopic stress manoeuvres withregard to formation severity of oxidative stress.Method and materials : 36 white New Zealand grown-up female rabbits, isolated from the males,weighing 3 - 4 kg, were obtained. They were randomly assigned into four groups: the control group,the 10 mmHg pnomopertoneum applied group(Pp10), the 15 mmHg pnomoperitoneum appliedgroup(Pp15), following the application of laparoscopic ischemic precondition the 15 mmHg appliedgroup( PPp15). In this study, in order to generate insufflation, 100% CO2 gas was used at astandardized 1 lt / min. insufflation speed. The control group was applied anesthesia for only 105minutes. The Pp10 group and the Pp15 group were respectively subjected to a 90-minutepnomoperitoneum with 10 mmHg and 15 mmHg followed by a 15-minute desufflation. To thePPp15 group, first, Laparoscopic ischemic precondition manoeuvre, then, with 15 mmHg,pnomoperitoneum and a 15-minute desufflation were applied. Laparoscopic ischemic preconditionin this research was considered as a 10-minute desufflation after a 10-minute 15 mmHgpnomoperitoneum. Periatel periton biopsy was taken laparoscopically at the beginning and at the20th minute of the experiment, in all four groups, With the peritoneal tissues taken, MDA(Malonyl-dialdehid), L-6(Interlocking 6) GR (Glutatatyon Reductase), GPX (Glutatyon Peroxidase), TNF-a(Tumor Necrose Factor alpha) were biochemically observed, and the groups were contrasted. Eachperitoneal biopsy tissue was valued histopatologically.Results : Compared with other groups, the biochemical parameters of peritoneal tissue in PPp15group,showed an increase in antioxidane activity along with the ischemic precondition manoeuvre,and less oxidative stress and less inflammation were observed at the end of the experiment.In thesame way, biochemical values in the short-term, in groups Pp10 and Pp15, indicated no oxidativestress, but in the long-term laparoscopic applications a difference between low pressure and highpressure emerged atinitial level.Conclusion : At the beginning of laparoscopic surgery, when laparoscopic ischemic preconditionmanoeuvre is applied, less oxidative stress and less inflammation emerge. In short-termlaparoscopic applications, low pressured pnomoperitoneum has no effect on the decrease ofoxidative stress and the severity of inflammation. In long-term laparoscopic applications, on theother hand, high pressured pnomoperitoneum causes more oxidative stress and more inflammation.