Bursa ilinde 1-16 yaş çocuklarda demir eksikliği, demir eksikliği anemisi ve çinko eksikliği prevalansı
To determine iron deficiency, iron deficiency anemia and zinc deficiency prevalence in 1-16 age children who are living in Bursa
  1. Tez No: 193667
  2. Yazar: FATİH KILIÇBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADALET MERAL GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
BURSA L NDE 1-16 YAŞ ÇOCUKLARDA DEM R EKS KL Ğ ,DEM R EKS KL Ğ ANEM S VE Ç NKO EKS KL Ğ PREVALANSIÖZETAmaç:1) Bursa ilinde sosyoekonomik düzeyi düşük bölgede yaşayan 1-16 yaşarasındaki çocuklarda demir eksikliği (DE), demir eksikliği anemisi (DEA)ve çinko eksikliği prevalansının saptanması.2) Beslenme alışkanlığı ile aile eğitim düzeyinin demir eksikliği anemisi veçinko eksikliği gelişimine etkilerinin araştırılmasıGereç ve Yöntem: Bu çalışma Bursa ilinde sosyoekonomik düzeyi düşükbölgede hizmet veren 3 farklı sağlık ocağına Mart 2003-Mayıs 2004 tarihleriarasında başvuran, yaşları 1-16 yaş arasında değişen 500 sağlıklı olgudayapıldı. Olgularda başvuru yakınmaları ve fizik bakı ile enfeksiyon ve kronikhastalık olmadığı saptandı. Çalışmaya alınan çocuklar yaş gruplarına göre1-1.9 yaş, 2 yaş-5.9 yaş, 6 yaş-10.9 yaş ve 11- 16 yaş üzeri olmak üzeredört gruba ayrılarak incelendi. Tüm olgularda tam kan sayımı, serum demir(µg/dl), demir bağlama (µg/dl), ferritin (ng/ml), transferrin saturasyonu (%),saç çinko düzeyi (µg/g) araştırıldı. Beslenme ve aile eğitim düzeyiniaraştırmak için kategorik anket sorgulaması yapıldı. Çalışmamızda anemi,DE, DEA'si III.National Health and Nutrition Examination Survey(NHANES III) kriterlerine göre araştırıldı. Anemi saptanan çocuklardatalasemi minor ve DEA'ni ayırmak için Mentzer ndeksi kullanıldı. Çinkoeksikliği için saç çinkosunun 0,05). Hemoglobin değeri ile saç çinko düzeyleri arasında korelasyonbulunmadı (r=0,68;p>0,05).
Özet (Çeviri)
TO DETERM NE RON DEF C ENCY, RON DEF C ENCY ANEM A ANDZ NC DEF C ENCY PREVALENCE N 1-16 AGE CH LDREN WHO AREL V NG N BURSASUMMARYObjective:1) To determine iron deficiency (ID), iron deficiency anemia (IDA) and zincdeficiency prevalence in 1-16 age children who are living in a region withlow socioeconomic level, in Bursa.2) To investigate, the effects of nutritional habits and familiar educationlevel to develop iron deficiency anemia and zinc deficiency.Material and methods:This study is performed in 3 different local hospitalwhich attend in a low socioeconomic region, in 500 healthy subjects agedbetween 1-16 years who were admitted between 2003 March-2004 May. Insubjects, no chronic disease and infection were determined with presentingcomplaints and phsical examination. Children who were included in the studywere divided into 4 groups according to age groups 1-1,9 years, 2-5,9 years,6-10,9 years and 11-16 years. In all subjects; complet blood count, serumiron (µg/dl), total iron binding capacity (µg/dl), ferritin (ng/ml), transferinsaturation (%), hair zinc level (µg/g) were evaluated. To investigate nutritionand familiar education level, categorical questionnaire was used. In ourstudy; anemia, IDA and ID was investigated according to III.National Healthand Nutrition Examination Survey (NHANES III) criteria. In children who weredetermined as anemic, Mentzer Index was used to diferentiate talassemiaminor and IDA. The value of hair zinc 0,05). There was no corelation between hemoglobin valvesand hair zinc levels (r=0,68;p>0-05). We observed that hair zinc levelincreased with age.