Silybum marianum l.gaertner ve fitoterapideki önemi
Importance of silybum marianum l.gaertner in phytotherapy
  1. Tez No: 193777
  2. Yazar: GÖKÇE ALTIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LEVENT ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZETSilybum marianum (L). Gaertner ve Fitoterapideki ÖnemiSilybum marianum L. (Meryem ana dikeni) (Compositae) dünyada geniş bir coğrafyayadağılmaktadır. Bu bitkinin iki alttürü Türkiye'de de Batı ve Güney Anadolu'da görülmektedir.Silybum marianum kimyasal olarak flavonolignan yapısındaki silibin, silikristin, silidianin veizosilibin'i taşımaktadır. Ayrıca protein, müsilaj, yağ asidi ve minerallerce de zengindir.Biyolojik etkilerden sorumlu grup flavonolignan karışımı yapısındaki silimarindirSilybum marianum karaciğer üzerine hepatoprotektif, hepatorejeneratif antikarsinojenik,antioksidan, antipsöriatik, antienflamatuar, antidot, antihemorajik, immunomodülatör,antihiperlipidemik ve hipoglisemik etkilidir. Ayrıca sindirim sisteminde motilitedüzenleyicidir, safra ve böbrek hastalıklarında da oldukça etkilidir.Anahtar Sözcükler : Silybum marianum, Silimarin, Compositae, Milk Thistle, Silibin.
Özet (Çeviri)
SUMMARYImportance of Silybum marianum (L). Gaertner in PhytotherapySilybum marianum L.(Milk thistle) (Compositae) are distributed to an extended geography inthe world. Two sub-species of this herb are seen in the West and South Anatolian of Turkey.Silybum marianum contains chemically silybin, silychristin, silydianin and izosilybin in thestructure of the flavonolignan. In addition, it is rich in protein, mucilage, fatty acid andminerals.Silymarin in the structure of flavonolignan, is the responsible group of the biological effects.The effects of Silybum marianum on liver are hepatoprotective, hepatoregenerativeanticarsinogenic, antioxidant, antipsoriatic, antienflamatuar, antidot, antihemorajik,immunomodulator, antihiperlipidemic and hipoglisemic. Besides, it is a motility regulator inthe digestion system, and also very effective in the gall and renal diseases.Silymarin in the structure of flavonolignan, is the responsible group of the biological effects.Key Words : Silybum marianum, Silymarin, Compositae, Milk Thistle, Silybin.