Fresenius-comtec cihazı ile yapılan çift doz trombosit toplama işleminin etkinliği
Efficacy of fresenius-comtec blood cell seperator in double dose platelet collection
  1. Tez No: 193778
  2. Yazar: KORAY BİLKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZETFresenius-Comtec Cihazı ile Yapılan Çift Doz Trombosit Toplama şleminin EtkinliğiGünümüz tedavi protokollerinde kan komponentleri kullanımının oranının artmasıyla birlikteaferez cihazlarının teknolojileri de her geçen gün artmaktadır. Aferez cihazlarıyla hem düşüklökosit kontaminasyonlu hem de tek donörden fazla miktarda trombosit toplamakmümkündür. Aferez cihazlarıyla toplanan trombosit miktarını daha da arttırmak amacıylauygun bulunan donörlerden çift doz trombosit toplama uygulaması başlamıştır. Bu uygulamaile hem toplanan trombosit miktarının artması hem de maliyetin azalması söz konusudur. Buçalışmanın amacı; Fresenius-Comtec devamlı akım aferez cihazı kullanılarak çift doztrombosit toplama deneyimimizi aktarmaktır.3-Ocak-2006 ile 9-Haziran-2006 tarihleri arasında doktor muayenesinden geçen ve uygunbulunan 295 (294 erkek, 1 bayan) donöre çift doz trombosit toplama işlemi uygulandı. şlemöncesi trombosit sayısı ≥225x109/L ve ≥63 kg olan donörler Fresenius-Comtec cihazınayönlendirildi.Fresenius-Comtec cihazı ile 300 donöre işlem yapıldı. 5 donör reaksiyon nedeniyle işlemitamamlayamadı. Değerlendirilmeye alınan 295 donörden 209'u aferez ünitesinin belirlemişolduğu minimum 6.0x1011 trombosit seviyesine ulaşmıştır. Elde edilen başarı %72.3olmuştur. Avrupa kalite kontrol standardına göre üründeki lökosit kontaminasyonunun
Özet (Çeviri)
SUMMARYEfficacy of Fresenius-Comtec Blood Cell Seperator in Double Dose Platelet CollectionWith the raise of using blood components in recent treatment procedures the technology ofapheresis devices are also developing. Due to increase the number of platelet collecting byapheresis devices, blood banks began to collect double dose platelets from suitable donors. Bythis application we can increase the collected platelets while decreasing the costs. The aim ofthis study was to document our double dose platelet collection experience by using Fresenius-Comtec continious flow apheresis device.Between 3-January-2006 and 9-June-2006 double dose platelet collection was performed on295 suitable donörs (294 men, 1 woman) after medical examination. Donors with a plateletprecount of ≥225x109/L and ≥63 kg were directed to Fresenius-Comtec apheresis device fordouble dose collection.300 procedures were performed with Fresenius-Comtec apheresis device. Because of donorreaction 5 of them can not complete the procedure. 209 of 295 donors that taken intoevaluation have reached to the minimum platelet level of 6.0x1011. We obtained 72.3%success. According to the European Quality Control Criteria, leucocyte count in the productshould be