Koyun (kıvırcık) ve keçilerde (kıl keçisi) ventriculus cordis'lerin stereolojik metot'la değerlendirilmesi
Examination of ventriculi cordi by stereologic method in sheep (kivircik) and goats (hair goat).
  1. Tez No: 193884
  2. Yazar: NAZAN GEZER İNCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KİFAYET OYA KAHVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
xiiÖZETnce, N. Koyun (Kıvırcık) ve Keçilerde (Kıl keçisi) Ventriculus cordis'lerin Stereolojik Metot'lancelenmesi. stanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü. Anatomi-Doktora Tezi, stanbul-2006.Bu çalışmada stereolojik bir yöntem kullanarak Kıvırcık koyunu ile Kıl keçisinde kalpventriküllerinin hacminin hesaplanması amaçlandı ve 30 adet Kıvırcık koyunu (15 erkek, 15 dişi) ve 30adet Kıl keçisi (15 erkek, 15 dişi) olmak üzere toplam 60 hayvan kalbi kullanıldı. Ağırlık ölçümlerialındıktan sonra kalpler sulcus coronarius hizasından kesilerek ventriculus cordis'ler elde edildi. Cavalieriprensibi kullanılarak ventriculus cordis ve bölümlerinin (ventriculus dexter yan duvarı, ventriculussinister yan duvarı, ventriculus dexter boşluğu, ventriculus sinister boşluğu ve septum interventriculare)hacimleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
xiiiABSTRACTnce, N. Examination of Ventriculi cordi by Stereologic Method in Sheep (Kivircik) and Goats(Hair Goat). Istanbul University, Institute of Health Science Anatomy-phd.The aim of this study was to determinate the heart ventricle volumes of kivircik sheepand hair goats by using a stereologic method. From thirty kivircik sheeps (15 males and 15females) and thirty hair goats (15 males and 15 females) total sixty hearts were used. Afterweighting and recording the hearts, they were cut across the sulcus coronarius and ventriculuscordis were collected. The volumes of ventricles and their sections (right ventricle?s side wall,left ventricle?s side wall, right ventricle cavity, left ventricle cavity, and interventricular septum)were calculated by cavalieri principle.