Trakya bölgesindeki keçi ve koyunlarda kolostrum kalitesi ve etkileyen faktörler
Colostrum quality and effecting factors in goats and sheeps in thrage region
  1. Tez No: 850179
  2. Yazar: CANER ÖVET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM BALKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Ülkemizdeki hayvan yetiştiriciliğinin başlıca sorunlarından biri yenidoğanların yüksek morbidite ve mortalitesidir. Bunun da en önemli nedenlerinden biri kaliteli bir kolostrumun yenidoğanlar tarafından zamanında ve yeterince alınamamasıdır. Bu çalışma Trakya Bölgesi'ndeki koyun ve keçilerde kolostrum kalitesi ve bunu etkileyen olası faktörleri saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Trakya bölgesinde Keşan, İpsala ve Tekirdağ'da en az 100 baş damızlık dişi hayvan bulunan 18 koyun (Ovis aries) ve 18 keçi (Capra hircus) işletmesinden sağlıklı ve yaşayan bir yavruya sahip 15'er, toplam 270 koyun (Kıvırcık ve Merinos) ve 270 keçi (Kıl Keçisi) kullanıldı. Kolostrum %Brix değerleri dijital refraktometre ile saptandı. Bir anket formu ile de olası faktörler konusunda veriler toplandı. Veriler SPSS 22.0 programıyla tanımlayıcı istatistik, frekans, bağımsız gruplar için t-Testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile değerlendirildi. Bulgular: Koyun ve keçilerin ortalama kolostrum Brix değerleri ve varyasyonları birbirine yakındı (Sırasıyla: 24,39  4,16, Min 16,80-Max 37,40 ve 24,304,83, Min 17,20-Max 36,90). Doksan dört (%34,81) koyun ve 107 (%39,63) keçinin %Brix değerleri bu türler için kaliteli bir kolostrumun göstergesi olarak kabul edilen %22'nin altındaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: One of the main problems of animal breeding in our country is the high morbidity and mortality of newborns. One of the most important reasons for this is that newborns cannot receive sufficient and timely quality colostrum. This study was carried out to determine colostrum quality and possible affecting factors in sheep and goats in the Thrace Region. Material and Methods: A total of 270 sheep (Kıvırcık and Merino) and 270 goats (Hair Goats), 15 each with a healthy and living offspring from 18 sheep (Ovis aries) and 18 goat (Capra hircus) flocks with at least 100 breeding female animals in Keşan, İpsala and Tekirdağ in the Thrace region were used. Colostrum %Brix values were determined with a digital refractometer. Data on possible influencing factors were collected with a questionnaire. The data were evaluated with descriptive statistics, frequency, t-Test for independent groups and one-way analysis of variance (ANOVA) in the SPSS 22. Results: The average colostrum Brix values and variations of sheep and goats were similar (respectively: 24,39  4,16, Min. 16,80-Max. 37,40 and 24,30  4,83, Min. 17,20-Max. 36,90). Brix values of 94 (34,81%) sheep and 107 (39,63%) goats were below 22%, which is considered as an indicator of quality colostrum for these species.