Kemiğe hedeflemek için sentezlenen biyolojik parçalanabilen polimerler kullanılarak hazırlanan nanopartiküler ilaç taşıyıcı sistemlerin tasarımı ve in vitro ? in vivo değerlendirilmesi
Design of nanoparticulate drug delivery systems prepared with biodegradable polymers synthesized for bone targeting and ın vitro ? ın vivo evaluations
  1. Tez No: 193945
  2. Yazar: İPEK ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER GÜNERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmada, sistemik uygulamayla ilaçların doğrudan kemikte lokalize olmalarına imkan verecek nanopartiküler ilaç taşıyıcı sistemler hazırlanması ve geliştirilmesi düşünülmüştür.Poli(?-benzil-L-glutamat) (PBLG) polimeri halka açılımı yöntemi ile sentezlenmiş, kemiğe hedefleyici ajan olarak alendronat (ALD) ve hidrofilik ajan olarak polietilen glikol (PEG) ile konjuge edilmiştir. Nanopartiküller, biyolojik olarak parçalanabilen PBLG türevleriyle nanoçöktürme yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Bu yöntemle, homojen dağılıma sahip nanometre boyutlarında formülasyonlar elde edilmiştir.Kemiğe hedeflemek için tasarlanan nanopartiküllerin yüzeyinde ALD, PEG ve model ilaç olarak floresein izotiyosiyanat (FITC) bulunması planlanmıştır. Bu nanopartiküllerin, kolorimetrik çalışmalarla kalsiyuma afiniteleri belirlenmiştir. Sentezlenen hidroksiapatit kristalleri ile yapılan çalışma sonucunda, yüzeyinde ALD taşıyan nanopartiküllerle daha fazla kalsiyum tutulumu görülmüştür.İn vitro değerlendirmelerden sonra kemiğe hedeflemek için tasarlanan nanopartiküller, sıçanlara intravenöz yolla uygulanmış ve femurlarından alınan kesitlerin mikroskobik görüntülerinde floresans gözlenmiştir. Peglenmemiş nanopartiküller, az da olsa karaciğer ve dalak dokularında floresans göstermişlerdir.Sonuç olarak, sentezlenen polimerler kullanılarak yüzeylerine hedefleyici ajan bağlananan peglenmiş nanopartiküller ile kemiğe hedefli taşıyıcı sistem tasarlanmıştır. Bu yeni sistemle ilacın diğer dokulara dağılımının azaltılarak kemikte lokalize olabildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was planned to prepare and develop nanoparticulate drug delivery systems which would allow to localize the drugs at bone directly via systemic application.Poly(?-benzyl-L-glutamate) (PBLG) was synthesized by ring opening polymerization and conjugated with alendronate (ALD) as the bone targeting agent and polyethylene glycol (PEG) as the hydrophilic agent. Nanoparticles were prepared using biodegradable polymers by nanoprecipitation method. By this, it was obtained homogenious dispersion with nano size particles.It was planned that nanoparticles surfaces designed for bone targeting had ALD, PEG and fluorescein isothiocyanate (FITC) as a model drug together. The affinity of these nanoparticles to calcium was determined by colorimetric studies. At the end of the study with synthesized hydroxyapatite crystalles, it was seen more calcium captured with nanoparticles which contain ALD on the surface.After in vitro evaluations, bone targeting nanoparticles were applied to rats intravenously and the fluorescence was observed in the microscopic image of sections obtained from their femurs. Non-pegylated nanoparticles observed poor fluoresence in liver and spleen tissues.As a result, it was designed a bone targeting delivery system with stealth nanoparticle which were attached targeting agent to their surface using synthesized polymers. It was confirmed that by this system, drug could be localized in bone with decreased distribution to other tissue.