Kilis (Gülgümen-Boğazkerim) civarı glokonitli fosfat yatağının sedimantolojisi
Sedimantological investigation of glauconite phosphate beds of Kilis (Gülgümen-Boğazkerim) area
- Tez No: 9499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİ VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Kilis ( Gülgümen-Boğazkerim ) civarı Glokonitli Fosfat Yatağının Sedimantolojik Ve Petrografik İncelenmesi CAFER ŞERİFİ G. J. Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Baki VAROL 1990, Sayfa : 101 Jüri : Doç" Dr. Baki VAROL ; Doç. Dr. Ergun GÖKTEN : T. Doç,, Dr. Göksenin ESELLER Türkiyenin SE'da yüzeylenen glokonitli fosfat yataklara Fas ile Irak arasında yayılım gösteren Akdeniz fosfat bölgesi içerisinde yer almaktadır. Bu Tez çalışması Kilis ( Gülgümen-Boğazkerim ) civarı glokonit depolarının oluşum ve kökenini ortaya çıkarmak için yapılmıştır. Çalışma alanında yüzeylenen kaya birimleri) alttan üste doğru Sabunsuyu, Bozova ve Gerraav Formasyonlarından oluşmaktadır. İnceleme alanında, görünen en yaşlı birim Sabunsuyu Formasyonu ( Neokonriyen-Santordyen ) olup, sırasıyla Tajdinli, Köse, Zeytinburnu ve Basanke üyeleri olmak üzere dört alt bölüme ayrılmıştır. İlk üç üye dolomit, killi dolomit ve dolomiti kireçtaşı ardalanmasından oluşmuştur. Bu birim zaman zaman ince taneli karasal malzeme akımına uğrayan bir sığ lagüde depolanmıştır. Diğer taraftan bu lagün alanının kapalı olduğu zamanlarda dolomit oluşumu gerçekleşmiştir. Son birim olan Hasanake üyesi alttaki lagiinal ortamdan pelajik ortama geçişini yansıtır. Bu durum derinleşen havza ve/veya derin deniz sularının kabarması ( upwelling ) olayının başlangıcı sayılabilir. Hasanke üyesinin üst kesimlerinde zengin pelajik mikroorganizma, balık kemiği ve dişleri ve bazı fosfatlaşmış tanelerin hızlı artış da bu durumu desteklemektedir, İkinci formasyon olan Bozova, glokonit pellet ve intraklast içeren saf pelajik kireç taşlarını kapsamaktadır. Bu glokonitler Kampaniyen yaşında olup sadece bir hat boyunca Sabunsuyu ve Bozova Formasyonları sınırında gönürler. Glokonit taneleri Sabunsuyu Formasyonunun üst seviyesinde bulunan çatlaklar içerisinde bir dolgu malzemesi olarak girmişlerdir. Bunlar bir neptun daykı görünümündedirler. Glokonitli seviyeler Bozova Formasyonun en alt kesiminde yer almaktadır. Bunlar glokonitle dolgulanmış biyojen oygular ve masif glokonit oymak üzere farlılaşmaktadırlar. Oygu izlerini dolduran glokonit sadece Bozova Formasyonunun alt sınırım oluşturmaktadır. Bol glokonit pelleti ve intraklast içeren ikinci seviye ise dereceli olarak tabandaki biyojen oygulu glokonitli seviye üzerine gelire En üst seviyelere doğru glokonit gittikçe azalır,, Burada yanlızca glokonit dolgulu karstik boşluklar gözükür.Labratuvar çalışmalarında polarizan, elektron Mikroskop ( SEM ), X-Ray ve kimyasal analizler kullanılmıştır. Mikroskop çalışmalarına, göre glokonit taneleri, morfolojik olarak aşağıdaki 5 tipe ayrılmıştır : (l) Küresel veya oval, (2) Memeli, (3) Birleşik ( yonca yaprağı), (4) Kapsül, (5) Fosil kalıbı. Diğer taraftan elektron mikroskobu çalışmaları glokonitlerin arasında mikroiçyapı farklılanmalarının olduğunu ortaya koymuştur. Bu farklı mikroiçyapılar aşağıdaki şekilde ayrılmıştır. (l) Rozet şeklinde kristal kümeler ( yanlızca mikrokovuklar ve mikro çatlaklar içerisinde ), (2) Kurtçuk şeklinde kristal kümeler ( glokonitin zayıf kristallenmesi şeklinde; Kristal arası boşluklu yapı ), (3) Tüm kristalli ve lamelli yapıdaki taneler(tam kristalli glokonitler ; Kristal arası boşluksuz yapı ). X-Ray analizlerinde 10 A',luk genişleyebilen illit grubu kil mineralleri ile 7 A*,luk genişleyemiyen kaolini t grubu kil minerallerine rastlanmıştır. Glokonitler inceleme örneklerinde bu illit pikleri ile karakterize olurlar. Kap Unit, glokonitin bulunmadığı veya çok az olduğu seviyelerdeki pelajik kireçtaşlarında artış gösterir. Bu kil minerallerinin bolluğu glokonit mineralleşmesi ile ters orantılıdır. Glokonitleşraiş tanelerin bulunduğu örneklerin kimyasal analizleri yüksek oranda CaCo3 ile düşük miktarda K+un varlığı ortaya koymaktadır. İnceleme örneklerinde tam glokonitleşme ( K- % 9.47 ) yanlızca iyi gelişmemiş glokonit pelletlerinde ( tip, 3) görülmekte olup, bunların kimyasal bileşimi Birch ve diğ. (1976 ) dan verilen ideal glokonit kimyasal bileşimine uymaktadır. Tüm yukarıdaki elde edilen verilere göre çalışılan glokonitler karbonat malzemenin kullanımı ve deniz suyundan bazı iyonların sağlanması şeklinde gelişmiştir (EMman ve dig., 1963 ). Bu çalışmalardaki üst Kretase yaşlı karbonat istifini oluşturan Sabunsuyu ile Bozova Formasyonları sınırındaki bir zaman boşluğu ve/veya sedimantasyon kasikliği bu glokonitin oluşumu için uygun şartlar hazırlamış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Masters Thesis SEDIMANTOLOGICAL INVESTIGATION OF GLAUCONITE PHOSPHATE BEDS OF KİLİS (GÜLGÜMEN - BO?AZKERİM) AREA CAFER ŞERİFİ G.J. Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr.3aki VAROL 1990, Page: 101 Jury : Assoc. Prof. Dr. Baki "VAROL Jury : Assoc. Prof. Dr. Ergun GÖKTEN Jury : Asst. Prof, Dr. Göksenin ESENER The phosphate and glauconite deposited exposed in SE Turkey are situated in the mediterranean phosphogenic province extending from Morocco to Iraq. This study has been carried out to establish the origin and formation of the glauconite development in the area of Gülgümen and Boğazkerim villages near-by Kilis town. The stratigraphy of the studied area is represented by Sabunsuyu, Bozova and Germav formations in ascending order. Sabunsuyu fm., the oldest unit, is divided into four subunits, called as Tajdinli, Köse, Zeytinburbu and Hasenke members ranging from Neocomian to Santonian age. The first three subunits are composed of alternation of dolomit, shaly dolomite, dolomitic limestone and limestone, probably formed in a shallow lagoon subjected to periodically influx of terrigenous elastics. On the other hand, dolomites has been formed during the restriction periods of- the lagoonneri tic environment, which presumably account for deepining of basin and/or begining of upwelling consequently, the upper part of the Hasenke subunit is composed of pelagic limestones includ ing commen associations of ttie pelagic microorganisms, al.ong with fish bones and some undefined phosphatized grains. The second unit Bozova Fm. consists of pure' pelagic limestones in whichsome layers contain variable amount of glouconite pellets and intraclasts. Its age is Campanian to Maastrichtian. Glauconite occurence is only restricted to the lower layers of Bozova Fm., which occupies a thin zone* ( app roximately 0.5 - 2.5 m. in thickness ) between Sabunsuyu Fm. and Bozova Fm.. However, some glauconite materials which have been filled in the fractures on the upper most of underlying Bozova Fm., give an appearance of neptunian dyke. The rich glauconite-bearing layers are separated as both burrow - filled glauconite and massive glauconite. The burrow - filled glauconite is present in the lower most partrv of Bozova Fm., represented by pelagic limestones intensively undergoing biogenic burrows, and late filled by glauconite grains. The massive glauconites burrows, which gradually overlies the burrow-filled glauconite, have also been formed in the pelagic 1 imestones.But the orginal limestone structure is diffuculty discernible due to intensive glauconi tization. In same case, same karstic holes with glauconite fillings are present the massive glauconite horizon. The middle and part of Bozova Fm. and overlying Germav Fm. (Maastrichtion-? Pale- osen ) are devoid of the glauconite occurenes. The laboratory studies have been occomplished by light and electron microscopes, X-Ray and chemical analysis. According microscopic examination, glauconite grains are divi ded into five morphological types as follows: (1) Spheroidal, (2) Mammilated, (3) Composite (rosette), (4) Copsule-Shaped, (5) Fossil internal molds or replacements. On the other hand, electron microscope observations revealed different internal structures within the various glauconite grains. These are, (1) rosette clusters within the microvugs and microfractures on the host carbonate matrix, (2) Caterpillar structure (weakly - evolved glauconite) with visible openings between crystals., (3) Lamellar structures ( highly - evolved ) within visible opennings. X-Ray analysis show expandable clay minerals, 10 A i 1 lite group and non-expandable associations, 7 A kaolinite glauconite is represented by the-illite peaks in the samples. Kaolinite is commonly found in pelagic limestones in which glauconite is absent or scarce and also, this clay mineral gradually disappeared in case of increasing of glauconite mineralization. Chemical analysis give a high ratio of CaC03 and low K+ as weakly - evolved glauconite grains exist in the samples. Highly-evolved glauconites only are similar to those of chemical character of glauconites presented by Birch and et al.(1976). The studied glauconite formation have been evolved from a carbonate material, providing some additional ions from sea water as put forward by Ehlman et al.( 1963).Consequently, sedimantation break down between Sabunsuyu Fm. and Bozova Fm. might favoured for the evulation of glauconite in upper Cretaceous Carbonatesof SE Turkey.