Ratlarda ağız mukozasında farklı dikiş materyallerine karşı gelişen doku reaksiyonu ve yara iyileşmesinin incelenmesi
Investigation of tissue response to different suture materials and wound healing in oral mucosa of rats
- Tez No: 193984
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NERGİZ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZETRATLARDA AĞIZ MUKOZASINDA FARKLI D K Ş MATERYALLER NE KARŞIGEL ŞEN DOKU REAKS YONU VE YARA Y LEŞMES N N NCELENMESSamet NAL, Doktora TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun, Mart 2007Cerrahi işlemin birçok basamağında önemli yeri olan dikiş materyallerinin, cerrahiinsizyon yarasının iyileşmesine olan katkılarının yanında, meydana getirdikleri dokureaksiyonları da büyük önem arz etmektedir. Gecikmiş iyileşme dikiş materyallerininkendilerinden kaynaklanan yangısal reaksiyonlar sonucunda meydana gelebilir. Bundandolayı bu materyallere karşı gelişen doku reaksiyonu da iyileşme açısından birçok dikişmateryali arasında en iyi materyali seçmede göz önünde bulundurulması gereken önemlibir faktördür.yileşmekte olan yaralarda dikiş materyallerinin etkileri daha önceki yapılançalışmalarda araştırılmış olmasına rağmen önemli eksiklikler mevcuttur.Çalışmamızın amacı ağız mukozasında farklı dikiş materyallerine karşı gelişendoku reaksiyonu ve yara iyileşmesinin deneysel olarak incelenmesidir. Çalışmamızdaağırlıkları 220-270 gr olan 60 adet Wistar-Albino ratı kullanıldı. Her grupta 12 rat olmaküzere toplam 5 grup oluşturuldu. Ratların üst çenelerinin vestibülünden ağız mukozasınayaklaşık 1,5 cm'lik düz insizyonlar yapılıp dikişler atıldı. Çalışmada ipek, katgüt(normal), monokril (poliglikapron 25), vikril rapid (poliglaktin 910) ve indermil (N-Bütil-2 Siyanoakrilat) olmak üzere toplam 5 farklı materyal uygulandı. Dikişlerin atılmasından2., 7., 14. ve 21. günlerde ratlara 3'er gruplar halinde eksizyonel biyopsi yapıldı ve alınanbiyopsi örnekleri histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak incelendi.mmünohistokimyasal olarak apoptotik ve mitotik aktivite (Ki-67) karşılaştırmalı olarakdeğerlendi.Bu çalışma klinik, histopatolojik ve immünohistokimyasal bulgular ışığında 2.günde indermilin; 7., 14. ve 21. günlerde monokrilin; 14. günde monokrilin yanı sıraipeğin de doku reaksiyonu ve yara iyileşmesi üzerine etkisi açısından diğer materyalleregöre daha avantajlı olduğunu göstermiştir.iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTINVESTIGATION OF TISSUE RESPONSE TO DIFFERENT SUTUREMATERIALS AND WOUND HEALING IN ORAL MUCOSA OF RATSSamet NAL, Ph.D. ThesisOndokuz Mayıs University, Samsun, March 2007Tissue reactions to suture materials has a great significance as well as their role atthe stages of the surgical procedure and contribution on healing of incision wound.Retarded healing might result from inflammatory reactions caused by the suture materialsthemselves. Therefore tissue reaction to these materials is one of the crucial factors inchoosing the best material for the task at hand from a wide variety of suture materials.Although the effects of suture materials on healing wounds have been studiedpreviously, several deficiencies have been present.The aim of our study is to investigate tissue response to different suture materialsand wound healing in oral mucosa experimentally. 60 Wistar-Albino rats weighing 220-270 g were used in the study. The rats were categorized into 5 groups and 12 rats wereused for each suture material. 1,5 cm length straight incisions were made to the maxillarybuccal mucosa of the animals and wounds were sutured. The materials used in the study weresilk, catgut (normal), monocryl (polyglecaprone 25), vicryl rapide (polyglactin 910) andindermil (N-Butyl-2 Cyanoacrylate). Excisional biopsies were performed after 2, 7, 14, 21days from the initial surgical procedure to subgroups consisting of 3 rats. The biopsyspecimens were examined histopathologically and immünohistochemically. Apoptotic andmitotic (Ki-67) activity were comparatively assessed in immünohistochemical staining.Clinical, histopathological and immünohistochemical evaluations revealed that indermilhas more advantage than the others on the 2nd day, monocryl has more advantage than theothers on 7th, 14th and 21st day. Silk has also an advantage on the 14th day as well as monocrylin the present study.v