Vajinal yolla doğum yapan kadınların erken postpartum dönemde kendisinin ve yenidoğanın bakımına yönelik yaşadıkları sorunların belirlenmesi
Determining the problems they have in caring for themselves and their baby in the early post-partum period in women who have done a vaginal birt
- Tez No: 194072
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE BEKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, vajinal yolla doğum yapan kadınların erken postpartum dönemdekendisinin ve yenidoğanın bakımına yönelik yaşadıkları sorunları belirleyerek, hemşirelertarafından postpartum dönemdeki kadınlara yönelik olarak verilen sağlık hizmetlerininplanlanmasında etkili ve yol gösterici olması düşüncesiyle tanımlayıcı olarak planlanmıştır.Hemşireler vajinal yolla doğum yapan annelerin içinde bulundukları durumdan nasıletkilendiklerini, ne tür sıkıntılar yaşadıklarını, daha yoğun olarak nerelerde yardıma ihtiyaçduyduklarını bilirlerse bakımlarını, bu gereksinimleri karşılayacak düzeyde planlayabilecekve zamanında uygulamaya başlayarak daha iyi sonuçlar elde edebileceklerdir. Ayrıca buçalışma lohusa kadınların erken taburcu edilmeleri sonucunda gelişebilecek sorunları ve erkenpostpartum dönemde evde yaşadıkları sorunları belirleyerek erken dönemde evde bakımınönemini ortaya koyması açısından önem taşımaktadır.Araştırma, Sivas l Merkezinde bulunan Sultan 1. zzettin Keykavus Devlet HastanesiDoğum Evi Postpartum Servisi ve bu serviste saptanan kadınların, taburculuktan sonraki ilk72 saat içinde evlerine gidilip yüz yüze görüşülerek yapılmıştır.Araştırmada veriler, Ek I; ?Vajinal Yolla Doğum Yapan Kadınların TanıtıcıÖzellikleri ile lgili Veri Formu?, Ek II; ?Erken Postpartum Dönemde Lohusaya YönelikSorun Belirleme Formu?, Ek III; ?Erken Postpartum Dönemde Yenidoğana Yönelik SorunBelirleme Formu? kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS(ver:10.0) programına yüklenerek verilerin değerlendirilmesinde Khi-kare testi uygulanmıştır.Verilerimiz tablolarda kişi sayısı ve yüzdesi şeklinde belirtilmiştir.Çalışmamızda annelerin hastaneden taburcu olmadan önce lohusalık döneminde kendive yenidoğan bakımı hakkında bazı konularda bilgi aldıkları ancak erken postpartumdönemde bu bilgilerin ev ziyareti yapılarak sürekliliğinin sağlanmadığı saptanmıştır.Annelerin doğumdan sonra çoğunluğunun 24 saat içinde taburcu edildikleri, en fazla hastanekalış süresinin 32 saat olduğu belirlenmiştir.Taburculuk sonrası ilk üç gün içinde hiçbir annenin sağlık personeli tarafından ziyaretedilmediği görülmüştür. Annelerin çoğunluğunda kendi ve yenidoğan bakımına yardımcıbireylerin olduğu, yardımcı olacak bireylerin kayınvalide ve eşleri olduğu saptanmıştır.Annelerin ve yenidoğanlarının çoğunluğunun yaşam bulgularının normal olduğu,annelerin ve yenidoğanların doğum sonu erken postpartum dönemde çeşitli sorunlaryaşadıkları bu sorunların çözümünde aldıkları bilgilerin yetersiz olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This work has been planned with the aim of defining the effective planning of healthservices given by nurses to women in the post-partum period by looking at the problems facedby women in the early post-partum period who have done a vaginal birth and new-born care.If nurses know how mothers who have done a vaginal birth are affected by their situations,what kind of problems they have faced and the areas where they need extra care then they canobtain better results by beginning practices on time and plan on a level to meet these needs.Also this study is important from the point of view of showing the importance of home-carein the early post-partum period by determining the problems which can develop from earlydischarge of post-partum women and the problems they face at home in the early post-partumperiod.This research was carried out at the Post-Partum Clinic of the Maternity Hospital atSultan I zzettin Keykavus State Hospital which is in the centre of Sivas and the women fromthis clinic were visited at home within 72 hours of being discharged.The data was obtained using Data Form 1: Characteristics and relevant data form forwomen who have done a vaginal birth; Data form 2: Form to determine problems in womenin the early post-partum period; and Data form 3: Form to determine problems in new-bornsin the early post-partum period. The data obtained from these forms were analysed using theChi-Squared test through the SPSS ( Version 10.0) program. The data are presented in thetables as number of people and percentages.It was determined through home visits that the mothers had received education insome areas of care for themselves and their new-borns in the post-partum period before beingdischarged from hospital but that this education wasn?t being continuously applied in the earlypost-partum period. It was ascertained that most mothers were discharged within 24 hours ofgiving birth and the maximium hospital stay was 32 hours. It was seen that none of themothers received a visit from a health professional in the first three days after discharge.Most of the mothers stated that the help they and their new-born needed was provided by theirmother-in-laws and husbands.Most mothers and newborns had normal life signs and it was found that theinformation they received was insufficinent to resolve the various problems that they had inthe early post-partum period.