Respiratuvar distres sendromlu premature bebeklerde trakelaspirasyon sıvısında interlökin-8, interlökin-10 ve prokalsitonin düzeylerinin RDS şiddeti ve kronik akciğer hastalığı ile ilişkisi
Correlations of IL-8, IL-10 and procalcitonin levels in tracheal aspiration fluid in premature infants with respiratory disstress syndrome with disease severity and development of chronic disease
- Tez No: 194191
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEJAT NARLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZETRespiratuvar Distres Sendromlu Premature Bebeklerde TrakealAspirasyon Sıvısında IL-8, IL-10 ve Prokalsitonin Düzeylerinin RDS Şiddeti veKronik Akciğer Hastalığı ile İlişkisiBu çalışmada IL-8, IL-10 ve prokalsitoninin trakeal aspirasyon sıvındakidüzeyleri ile RDS şiddeti ve kronik akciğer hastalığı gelişimi ile ilişkisi olup olmadığıaraştırıldı.Çalışmaya gestasyon yaşı 32 haftanın altında ve doğum ağırlığı 1500 g'ınaltında RDS'li premature bebekler alındı. Toplam 60 premature bebekten mekanikventilasyonları süresince yaşamın 1, 3, 5, 7, 14, 21, 28. günlerinde trakeal aspirasyonsıvısı alındı. Dokuz hastada kronik akciğer hastalığı gelişti.Tüm hastalarda IL-8 düzeyi 5.günde en yüksek düzeyine ulaştı. Ondördüncügünde ikinci bir yükselme gözlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCorrelations of IL-8, IL-10 and Procalcitonin Levels in Tracheal Aspiration Fluidin Premature Infants with Respiratory Disstress Syndrome with Disease Severityand Development of Chronic Lung DiseaseIL-8, IL-10 and procalcitonin levels in tracheal aspiration fluid and the severityof RDS and development of chronic lung disease is compared in this study.The study population consisted of 60 preterm infants with RDS, and 9 of themprogressed to chronic lung disease. All babies gestational ages was under 32 weeks andbirth weight was under 1500 g. Tracheal aspiration fluids taken in 1, 3, 5, 7, 14, 21, 28.days of life during mechanical ventilation.IL-8 levels was highest in the 5. day, and in the 14. day there was a secondpeak. In the 14.