Köpeklerde ovaryumların ultrasonografik ve postperatif muayeneleri
Ultrasonographic and postoperative examinations of the ovaries in dogs
- Tez No: 194201
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZETKöpeklerde Ovaryumların Ultrasonografik ve Postoperatif MuayeneleriOktay YILMAZBu çalışmada seksüel siklusun değişik dönemlerindeki köpeklerde,ovaryumların ultrasonografi ile görüntülenmesi ve postoperatif muayenelerlekarşılaştırılması amaçlandı. Çeşitli ırklardan, 10-30 kg canlı ağırlığında, 25 adet dişiköpek kullanıldı. Vulva stenozu bulunan bir köpek dışında seksüel siklusların tespitiiçin Giemsa boyamayla yapılan vaginal sitoloji kullanıldı. Ovaryumların yapıları veuzunlukları ultrasonografi ile görüntülendi. Elde edilen değerler postoperatifovaryum verileri ile karşılaştırılarak istatistiksel olarak değerlendirildi.Köpeklerin (n:24) % 45.9'unun anöstrusta, % 25'inin proöstrusta, % 29.1'inindiöstrusta olduğu belirlenirken, östrusta olan köpeğe rastlanmadı. Ultrasonografikolarak sol ve sağ ovaryumlar sırasıyla % 96 ve 72 oranlarında, böbreğin kaudalinde,hipoekoik yapıda görüntülenirken, her iki ovaryum % 84 oranında gözlendi. Ayrıcaproöstrus döneminde olan 3 köpekte anekojen ve içi sıvı dolu folliküller belirlendi.Diöstrus döneminde olan bir hayvanda 5 adet, lobuler tarzda luteal yapılar izlendi.Diöstrusta olan başka bir köpekte ise ovaryumun kaudalinde, anekoik görüntü verenkistik bir oluşum tespit edildi.
Özet (Çeviri)
XIIISUMMARYUltrasonographic and Postoperative Examinations of the Ovaries in DogsUltrasonographic monitoring of the ovaries and its correlation with thepostoperative measurements were investigated in 25 bitches, weighing between10-30 kg, at various phases of sexual cycle and from different breeds. The vaginalcytological staining by Giemsa was used to determine the phases of oestrus cycles,excluding one dog due to vulvar stenozis. Then the ovaries were visualized andmeasured by ultrasonography. These data were compared with the structures and thelengths of ovaries obtained after surgical removal and analyzed statistically.The percentage of animals (n:24) in anoestrus, prooestrus or dioestrus was45.9, 25.0, 29.1 %, respectively, but oestrus phase was not observed in any bitches.Ultrasonographically, the left and right ovaries were detected at the caudal side of thekidneys as hypoechoic structures and monitored in 96.0 and 72.0 %, respectivelyand both were observed in 84.0 %. Furthermore anechoic and fluid-filled follicleswere detected in 3 prooestrus bitches. In an animal in dioestrus, 5 luteal structureswere observed. A cyst formation localized at the caudal part of the ovary wasdetermined as an anechoic structure in another animal in dioestrus.