Köpeklerde ovaryohisterektomi operasyonu sonrası meloksikam ve metamizol sodyumun postoperatif ağrı üzerine etkisi
The effect of meloxicam and metamizole sodium on postoperative pain after ovariohysterectomy operation in DOGS
- Tez No: 731467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı ovaryohisterektomi (OVH) uygulanan köpeklerde analjezi sağlamak için sıklıkla kullanılan meloksikam ve metamizol sodyumun post-operatif süreçte ağrı üzerine etkilerini değerlendirmektir. Çalışma Kemalpaşa Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevine kısırlaştırılmak üzere getirilen Kangal melezi toplam 18 köpek üzerinde yapıldı. Köpekler meloksikam (n=9) ve metamizol sodyum (n=9) uygulanmak üzere iki gruba ayrıldı. Operasyon başlamadan 30'dk önce hayvanlardan kan serum örnekleri alındı. Genel anestezi altında OVHE operasyonu gerçekleştirildi. Operasyon bittikten hemen sonra meloksikam (0,2 mg/kg, sc) ve metamizol sodyum (50-100 mg/kg, im) uygulamaları yapıldı. Ağrı üzerine ilaç etkinliklerinin değerlendirilmesi için preoperatif 30.dk, 0. dk (ovaryumların alınması), post-operatif 30'dk, 2, 4 ve 6. saatlerde alınan kan serumu örneklerinde kortizol ve PGE2 değerlerine bakıldı. Ayrıca postoperatif ölçüm saatlerinde Melbourne Ağrı Skalası kullanılarak puanlama yapıldı. Elde edilen sonuçlara göre metamizol uygulamasının solunum sayısını ve vücut sıcaklığını meloksikama göre önemli oranda düşürdüğü belirlendi. Post-operatif 6. saatte meloksikam ve metamizolün ağrı skorları bakımından benzer analjezik etkisinin olduğu belirlendi. Hem meloksikam hem de metamizol grubunda 2 ve 4. saatlerde kortizol düzeyinin pre-operatif dönemden önemli oranda yüksek olmasının hayvanın uyanması, yabancı bir ortamda olması ve kan alımı gibi işlemlerden dolayı strese girmesinden kaynaklandığı düşünüldü. Grup ayrımı yapılmaksızın ağrı ölçeği ve serum kortizol seviyesi arasında önemli bir korelasyon saptandı. PGE2 düzeyinin meloksikam grubunda tüm ölçüm zamanlarında metamizol grubundan önemli oranda düşük olduğu belirlendi. Her iki ilacında OVH operasyonundan sonra iyi bir analjezi sağladığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the effects of meloxicam and metamizole sodium, which are frequently used to provide analgesia, on post-operative pain in dogs undergoing ovariohysterectomy (OVH). The study was carried out on a total of 18 Kangal crossbred dogs brought to Kemalpaşa Municipality Temporary Animal Shelter for sterilization. The dogs were divided into two groups to be administered meloxicam (n=9) and metamizole sodium (n=9). Blood serum samples were taken from the animals 30 minutes before the start of the operation. OVHE operation was performed under general anesthesia. Meloxicam (0.2 mg/kg, sc) and metamizole sodium (50-100 mg/kg, im) were administered immediately after the operation was completed. Cortisol and PGE2 values were measured in blood serum samples taken pre-operatively at 30 minutes, 0 minutes (removal of ovaries), postoperative 30 minutes, 2, 4 and 6 hours to evaluate drug efficacy on pain. In addition, scoring was done using the Melbourne Pain Scale during the post-operative measurement hours. According to the obtained results, it was determined that the application of metamizole significantly decreased the respiratory rate and body temperature compared to meloxicam. It was determined that meloxicam and metamizole had similar analgesic effects in terms of pain scores at the 6th post-operative hour. The fact that the cortisol level was significantly higher at the 2nd and 4th hours in both the meloxicam and metamizole groups compared to the pre-operative period was thought to be due to the stress caused by the animal's reanimation, being in a foreign environment, and procedures such as bloodletting. A significant correlation was found between the pain scale and serum cortisol level, regardless of the group. It was determined that the PGE2 level in the meloxicam group was significantly lower than that in the metamizole group at all measurement times. It was determined that both drugs provided good analgesia after OVH operation.