İnsülin kullanan tip 2 diabetes mellituslu hastalarda stres faktörlerinin kan şeker regülasyonu üzerine etkisi
To determine that stress factors have to impact on blood glucose control of the patients with type 2 diabetes mellitus who have used insulin
  1. Tez No: 194258
  2. Yazar: BİRGÜL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK KIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Psikoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Psychology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı; insülin kullanan tip 2 Diabetes Mellituslu hastalarda stresfaktörlerinin kan şeker regülasyonu üzerine etkisini saptamaktır.20 yaş üzeri, en az ilkokul mezunu, belirgin kognitif problemi olmayan, insülin kullanantip 2 Diabetes Mellituslu hastalardan örneklem oluşturulmuştur. Çalışma grubunu kan şekerkontrolü sağlanamamış hastalar, kontrol grubunu ise kan şeker kontrolü sağlanmış hastalarKan şeker kontrolünün belirleyicisi olarak hastaların HbA1c düzeylerioluşturmaktadır.kullanılmıştır. Çalışma grubunda HbA1c düzeyi %8 üzeri olan hastalar, kontrol grubunda iseHbA1c düzeyi %8 ve altı olan hastalar bulunmaktadır.Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji B.D. polikliniğine başvuran ya daEndokrinoloji kliniğinde yatan toplam 78 hastaya uygulama yapılmıştır. Çalışma grubunda44, kontrol grubunda 34 hasta bulunmaktadır.Standardize Mini Mental Test, Algılanan Stres Düzeyi Testi, Somatizasyon Ölçeği,Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, Yaşam Olayları Listesi (B formu), Çok BoyutluAlgılanan Sosyal Destek Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği, A tipi Kişilik Ölçeği,Akılcı Olmayan İnanç Ölçeği (Günlük Davranışlar Ölçeği), Hastalığı Değerlendirme Ölçeği,Hastalığa Psikososyal Uyum Ölçeği-Öz bildirim, Savunma Mekanizmaları Envanteri ve buçalışma için oluşturulmuş yarı yapılandırılmış görüşme formu tüm katılımcılardan yazılıonam alındıktan sonra uygulanmıştır. Enstitü etik komitesi çalışmayı onaylamıştır. Verilerinistatistiksel analizi SPSS 13.0 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır.Araştırma sonuçları şöyledir:1. İki grubun karşılaştırılmasından elde edilen bulgular:- İki grup hastalığı kabul etme açısından istatistiksel olarak farklılaşma göstermektedir. Kanşekeri kontrol altında olmayan grupta hastalığı ?biraz kabul edenler? ile ?kabul edemeyenler?daha fazla oranda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine if stress factors have influence on blood glucoseregulation of the patients with type 2 diabetes mellitus who use insulin.The sample is composed of patients with type 2 diabetes Mellitus who are over twentyyears old, graduated at least from elementary school, have no evident cognitive distortion anduse insulin treatment. Study group consists patients who don?t have blood glucose control.Control group consists patients who have blood glucose control. HbA1c level was used asindicator of blood glucose control. Patients in study group have HbA1c levels over %8,patients in control group have HbA1c levels equal to or less than %8.The sample is composed of seventy-eight patients who were inpatients or outpatients ofEndocrinology Department in Bursa Uludag University (medical faculty) Hospital. Studygroup is composed of fourty-four patients. Control group is composed of thirty-four patients.Standardized Mini Mental State Examination, The Perceived Stress Scale, SomatizationScale, Hospital Anxiety and Depression Scale, Life Events List (B form), MultidimensionalScale of Perceived Social Support, Stress Coping Styles Scale, Type A Personality Scale,İrrational Belief Scale (Daily Behaviors Scale), Meaning of İllness Scale, PsychosocialAdjustment of İllness Scale-Self Report-PAIS-SR, Defense Mechanisms Inventory and asemi-structured interview form designed for this study were applied to all participants afterreceiving written consents. The institutional ethics committee had approved the study. Datahave been evaluated by using SPSS version 13.0.Results of the study are as follows:1.