Streptozotocin ile diyabet oluşturulan ratlarda eksojen kaynaklı L-argininin; arginaz, paraoksonaz, nitrik oksit ve antioksidan enzim düzeylerine etkisi
The effect of exogenous L-arginine on the arginase, paraoxonase, nitric oxide and antioxidant enzyme level in streptozotocin induced diabetic rats
  1. Tez No: 194344
  2. Yazar: BÜLENT TASDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMA TEMİZER OZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZETSTREPTOZOTOC N LE D YABET OLUŞTURULAN RATLARDAEKSOJEN KAYNAKLI L-ARG N N N; ARG NAZ, PARAOKSONAZ,N TR K OKS T VE ANT OKS DAN ENZ M DÜZEYLER NE ETK SBülent TAŞDEM RDiabetes mellitus insülin sekresyonunun, etkisinin veya her ikisininbozukluğu sonucu hiperglisemi ile karakterize metabolik bir gruphastalıktır. Oksidatif stres, diyabet ve diyabetin daha sonrakikomplikasyonlarının patogenezinde önemli bir rol oynar. Artan serbestradikal düzeyleri ve antioksidan savunma mekanizmalarının bozulmasıenzimlerin ve hücresel organellerin bozulmasına, lipid peroksidasyonunartmasına ve insülin direncinin gelişmesine yol açmaktadır.Çalışmanın amacı; streptozotosin ile deneysel diyabet oluşturulanratlarda intraperitoneal olarak verilen L- arginin'inin arginaz aktivitesi,nitrik oksit (NO), Malondialdehid (MDA) düzeyleri ve bazı antioksidanenzim aktivite düzeylerine etkilerini araştırmaktır.On iki haftalık 48 adet Wistar albino erkek ratlar araştırmanınmateryalini oluşturmaktadır. Ratlar; kontrol, diyabetik, diyabetik+L-argininve L-arginin olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna sadecefosfat-sitrat taponu (0.5 ml/rat) intraperitoneal olarak tek doz verilmiştir.Diyabet grup fosfat-sitrat tamponu (pH: 4.5) içerisinde çözdürülmüşstreptozotosinin (55mg/kg vücut ağırlığı) intraperitoneal olarak enjeksiyonuile oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECT OF EXOGENOUS L-ARGININE ON THE ARGINASE,PARAOXONASE, NITRIC OXIDE AND ANTIOXIDANT ENZYME LEVELIN STREPTOZOTOCIN INDUCED DIABETIC RATSBulent TASDEMIRDiabetes mellitus is a group of metabolic diseases characterized byhyperglycemia resulting from defects in insulin secretion, insulin action, orboth. Oxidative stress has an important role on diabetes and pathogenesisof the further complications of diabetes. The levels of induced free-radicalsand decline of antioxidant defense mechanisms can lead to damage ofenzymes and cell organelles, increased lipid peroxidation anddevelopment of insulin resistance.In the present study, it was aimed to investigate the effect of L-arginine given intrapertoneally on the arginase, paraoxonase (PON1),nitric oxide, malondialdehyde (MDA) and some antioxidant enzyme levelsin streptozotocin-induced diabetic rats.Twelve weeks-old wistar albino male rats were used for the study.The rats were separated in to four groups as following: control, diabetic,diabetic+L-arginin and L-arginine. The control group was induced by theinjection of only fosfate-citrat buffer intraperitonelly (0.5 ml/ rat) in rats. Thediabet group was caused by the injection of streptozotocin intraperitoneally(55 mg/kg body weight, in fosfate-citrat buffer).