Erzincan ili ve yöresinde bruselloz seroprevalansı ve seropozitif olguların klinik bulgularla ilişkisi
The brucellosis seroprevalence in Erzincan region and relationship between seropositive cases with clinical symptoms
- Tez No: 194343
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, Erzincan ilinde, topluma dayalı bruselloz prevalansı hakkındaki bilgi eksikliğinigidermek amacıyla planlanmış olup; çalışmanın amacı kentsel ve kırsal alanda yaşayan insanlardabruselloz seroprevalansını ve seropozitif olguların klinik bulgularla ilişkisini belirlemekti. Çalışma,kırsalda altı bölgede ve kent merkezinde bir bölgede yaşayan kişilerden basit tesadüfi örneklemeyleseçilmiş yetişkinlerde gerçekleştirilmiştir. 15 yaş ve üstü 1715 kişiyle (seçilenlerin % 94.6'sı)görüşülmüş ve araştırmaya alınanların sosyodemografik özelliklerini, meslek gruplarını, hayvanuğraşılarını, süt ve süt ürünleri tüketim biçimlerini ve brusellozla ilgili olabilecek yakınmalarınısaptamak amacıyla bir anket uygulanmıştır. Yöreden toplanan 1715 serum örneğinde Rose BengalTest ve Wright Aglutinasyon Test yöntemi kullanılarak brusella antikorları ve titreleri araştırıldı. Budeğerlendirme sonucunda Rose Bengal Testi ile 1715 kişinin 83'ünde (% 4.83), WrightAglutinasyon Testi ile 85'inde (%4.96) brusella seropozitifliği saptandı.
Özet (Çeviri)
This investigation has been planned in order to fulfil the lack information about population-baseddata on the prevalence of brucellosis in Erzincan city. The aim of this study is to determine theseroprevalence of brucellosis and relationship between seropositive cases with clinical symptoms insubjects living in rural and central area. The study was performed in adult person selected by simplerandom sampling from individuals living in six districts from rural area and one district fromcentrum. Subjects (1715) aged between 15 and up years (94.6 % of eligible subjects) wereinterviewed and a questionnaire was employed to determine sociodemographic characteristics, jobgroups, animal-related occupations, milk and dairy product consumptions and brucellosis-relatedcomplaints. Brucella antibodies and antibody titers were investigated by using Rose Bengal Testand Wright Agglutination Test methods in 1715 serum samples collected from region. At the end ofthe evaluation, in 83 (4.83%) and 85 (4.96%) of 1715 subjects brucella seropositivity were foundwith Rose Bengal and Wright Agglutination Tests.