Beyaz ve bronz hindilerin (meleagris gallopavo)entansif ve yarı entansif şartlarda bazı verim özelliklerinin karşılaştırılması
Compared of some production characteristics of the white and bronze turkeys intensive and semi intensive conditions
  1. Tez No: 194346
  2. Yazar: HATİCE ÖZER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ÖZBEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
BEYAZ VE BRONZ H ND LER N (MELEAGR S GALLOPAVO)ENTANS F VEYARI ENTANS F ŞARTLARDA BAZI VER M ÖZELL KLER N NKARŞILAŞTIRILMASI1. ÖZETBu araştırma hindilerin canlı ağırlık artışları, yem tüketimleri, karkas özellikleri veetlerinin duyusal özelliklerine genotipin, cinsiyetin ve besi şeklinin etkisinin araştırılmasıamacıyla yapılmıştır.Araştırma materyali olan beyaz ve bronz hindi palazları cinsiyet ve besi şekilleriayrımı yapılmadan 8 hafta süresince tümüyle kapalı ve kontrollü bölmelerde barındırılmış15-30-45-60.gün ağırlıkları interpolasyonla düzeltilerek tespit edilmiştir. Büyümeözelliklerine genotip, cinsiyet besi şekli gibi faktörlerin etkileri Çok Yönlü VariyansAnalizi (Multifaktöriyel Varyans Analizi) ile incelenmiştir. Bir günlükken kuluçkadançıkar çıkmaz alınan palazlar 18.hafta sonunda kesime sevk edilmiştir. lk 8 hafta sonundaBeyaz ırk 1711.44 g, Bronz ırk 1318.08 g ortalama canlı ağırlığa ulaşmışlardır. Cinsiyet vebesi şekli ayrımı yapıldıktan sonra kesime kadar olan süre sonunda entansif gruba aitBeyaz ırkın erkekleri ve dişileri 6205.9 ve 4750.0g, Bronz ırkın erkekleri ve dişileri 5258.0ve 4112.9 g, yarı entansif gruba ait Beyaz ırkın erkekleri ve dişileri 5631.8 ve 4577.7 g,Bronz ırkın erkekleri ve dişileri 5028.9 ve 4133.0 g, ortalama canlı ağırlığı sahipolmuştur.
Özet (Çeviri)
COMPARED OF SOME PRODUCT ON CHARACTER ST CS OF THEWH TE AND BRONZE TURKEYS NTENS VE AND SEM NTENS VECOND T ONSHatice ÖZER2.ABSTRACTThis research was made with the aim of determining the effects ofgenotype, sex and different feeding ways on feed consumption, live weigt gains,carcass characteristics and sensibility properties of meat.Turkey, which are research material were sheltered in completely closed andchecking compartments throughout 8 weeks but a differentiation was not madeabout sex and feeding way and their 15-30,45-60.day weights were fixed withinterpolation. The effects of gynotype, sex and, feeding ways on growingproperties of gooses were examined with General Linear Model and VariansAnalysis. Turkey which were taken from broody at the age of 1 day, were sentcutting at the end of 18 weeks. At the end of first 8 weeks, white and bronzeturkeys reached an avarage live weight of 1711.44(g) and 1318.08(g) respectively.After the period of making sex and way of feeding differentiations which lastedwith cutting, white male and female turkeys and bronze male and female turkeyswhich are in Intansive group had an avarage weight of 6205.9(g), 4750.0(g) and5258.0 (g), 4112.9 respectively and white male and female turkeys and bronze maleand female turkeys which are in Semiintansive group had an avarage weightof 5631.8(g), 4577.7(g) and 5028.9(g), 4133.0(g) respectively.