Patellofemoral ağrı sendromunda fiziksel yetersizliğin egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship between the exercise capacity and the quality of life of disability in case of patellofemoral pain syndrome
- Tez No: 194514
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ZUHAL GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZETÇalışmamızın amacı, patellofemoral ağrı sendromunda fiziksel yetersizliğin, egzersizkapasitesi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkisini değerlendirmektir. Çalışmamızda, ÖzelMesa Hastanesi, Ortopedi polikliniğinde patellofemoral ağrı sendromu tanısı konmuş 25olgu araştırma grubunu, sağlıklı 25 olgu ise kontrol grubunu oluşturdu. Her iki gruba,fonksiyonel kapasitesini değerlendirmek için 12 dakikalık yürüme testi yapıldı. 12dakikalık yürüme testi öncesinde, hemen sonrasında, toparlanma 3. ve 5. dakikalarda;olguların kalp hızı, kan basıncı, solunum frekansı, ağrı şiddetleri görsel analog skalası(VAS) ve algılanan zorluk dereceleri BORG ile değerlendirildi. Her iki grupta 12dakika yürüme testi sonrası tahmini oksijen tüketimi değerleri hesaplandı.Çalışmamızda, olgularımızın patellofemoral ağrı değerlendirmesi Kujala patellofemoralağrı puanlaması ile yapıldı. Olguların yaşam kalitesi Dünya Sağlık Örgütü YaşamKalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-BREF) ile, depresyon durumu ise Beckdepresyon anketi ile yapıldı. Gruplar arasında hem 12 dakikalık yürüme mesafeleri hemde tahmini maksimum oksijen tüketimi değerleri açısından istatistiksel fark bulunmadı(p>0,05). Her iki grup arasında yürüme testi öncesi, hemen sonrası, toparlanma 3. ve 5.dakikalar arasında; kalp hızı, kan basıncı, solunum frekansı ve BORG değerleri arasındaistatistiksel bir fark bulunmadı (p>0,05). Araştırma grubunda VAS değerlerindeistatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p0,05). Beck depresyon anketi değerleriincelendiğinde iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of this study was to assess the relationship between the exercise capacity and thequality of life of disability in patients with patellofemoral pain syndrome. The study wasconducted with a research group of 25 subjects diagnosed to have a Patellofemoral painsyndrome at the Private Mesa Hospital, Department of Orthopedics Outpatient Clinic asthe research group and 25 healthy subjects were chosen as the control group. 12-minutewalk test was conducted with both groups in order to evaluate the functional capacity.Heart rate, blood pressure, breathing frequency, pain intensity (Visual Analog Scale)VAS and BORG the degree of exertion were evaluated before the 12-minute walk test,immediately after its completion and during the recovery status at 3rd and 5th minutes.Estimated maximal oxygen uptake was evaluated in both groups, after 12 minute walktest. The patellofemoral pain syndrome assessment of the subjects was performed byKujala patellofemoral scoring method in the study. Subjects? quality of life was carriedout by means of World Health Organization Quality Of Life-Brief Ranking EvaluationForm (WHOQOL-BREF) and depression situation was evaluated with Beck depressionscale. There was no statistical significance in neither 12 minute values nor estimatedmaximal oxygen uptake values between the groups (p>0,05). No statistical difference hadbeen found in heart rate, blood pressure, breathing frequency and BORG values betweenthe two groups before 12 minute walk test (p>0,05), immediately its completion andduring recovery period at 3rd and 5th minutes of walk test (p>0,05). The statisticaldifference was observed between the VAS values in the research group (p0,05), no significant difference wasdetermined in social domain between the groups (p>0,05). When the values of Beckdepression scale was examined, a significant difference was not encountered betweentwo groups at all (p>0,05).