Miyofasiyal ağrı sendromunda klasik fizyoterapi yöntemlerine ek olarak uygulanan servikal mobilizasyonun etkinliği
  1. Tez No: 194515
  2. Yazar: EMEL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE HANDAN TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZETBu tezin amacı miyofasiyal ağrı sendromunda klasik fizyoterapi yöntemlerine ekolarak uygulanan servikal mobilizasyonun etkinliğini incelemekti.Çalışmaya katılan 40 olgu, tesadüfi olarak mobilizasyon (n=21) ve kontrol grubu(n= 19) olarak ikiye ayrıldı. Her iki gruba hotpack, masaj ve ev egzersizprogramı uygulandı. Mobilizasyon grubuna bu modalitelere ek olarakmobilizasyon teknikleri uygulandı. Olguların sosyodemografik özellikleri ve kliniksemptomları ile ilgili veriler toplandı. Tedavi öncesi ve sonrasında olguların ağrıözellikleri, tetik nokta hassasiyeti ve sayısı, kas kuvveti, eklem hareket açıklığı,depresyon, yeti yitimi ve yaşam kalite düzeyleri değerlendirildi. Tüm veriler non-parametrik istatistiksel testler kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe aim of this thesis was to investigate the effectiveness of the cervicalmobilization intervention which was additionally applied to classicalphysiotherapy methods in myofascial pain syndrome.A total of 40 subjects randomly allocated to two groups: mobilization (n=21) andcontrol group (n=19). Hot pack, massage and home exercise program wereapplied to both groups. Mobilization techniques were additionally applied tothese modalities in mobilization group. The data related to clinical symptomsand socio-demographic characteristics were collected. All subjects wereassessed before and after treatment for pain characteristics, number andsensitivity of trigger points, muscle strength, range of motion, depression,disability and quality of life level. All data were analyzed using non-parametricstatistical tests.