Sezaryen olgularında spinal anesteziye bağlı hipotansiyonun önlenmesinde bupivakain dozu ve veriliş hızının etkileri
The effect of bupivacaine dose and injection rate on preventing hypotension due to the spinal anesthesia in cesarean section patients
- Tez No: 194545
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HABİP ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZETSEZARYEN OLGULARINDA SPİNAL ANESTEZİYE BAĞLIHİPOTANSİYONUN ÖNLENMESİNDE BUPİVAKAİN DOZU veVERİLİŞ HIZININ ETKİLERİBERNA ELİBOL OĞUZElektif sezaryen operasyonlarında intratekal 25 μg fentanille kombine, iki ayrıhiperbarik bupivakain dozunun (5mg, 7.5 mg), iki ayrı veriliş hızında (10 sn ve 60sn) kullanılması etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir.ASAI - II fiziksel durumunda 36. gebelik haftasını doldurmuş, 20-40 yaşarası, 80 hasta 4 gruba ayrıldı. Monitörizasyon ve ön yükleme ardından L3-L4aralığından 25 G spinal iğne ile intratekal alana girildi. Grup I'e 5 mg hiperbarikbupivakain (1 ml) ve SF ile sulandırılmış 25 μg fentanil (1 ml), 10 sn hızda; GrupII'ye 5 mg hiperbarik bupivakain (1 ml) ve SF ile sulandırılmış 25 μg fentanil (1 ml)60 sn hızda; Grup III'e 7.5 mg hiperbarik bupivakain (1.5 ml) ve 25 μg fentanil (0.5ml) 10 sn hızda; Grup IV'e 7.5 mg hiperbarik bupivakain (1.5 ml) ve 25 μg fentanil(0.5 ml) 60 sn hızda uygulandı.Kaydedilen veriler göre gruplar KAH, ek opioid analjezik gereksinimi,APGAR skoru, umblikal arteryal kan gazı değerleri açısından farksızdı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYA comparison the effects of two different doses of hyperbaric bupivacaine (5mg, 7.5 mg ) combined with 25 µg intrathecal fentanyl with two different intrathecalinjection rates (10 sec versus 60 sec) was aimed in patients who undergo electivecesarean section.ASA I-II physical status and 20-40 years old 80 patients was allocated to twogroups. After monitorization and preloading, spinal anesthesia. was performed in L3-L4 intervertebral space with a 25 gauge spinal needle. In group I, 5 mg hyperbaricbupivacaine (1 mL) plus 25 µg fentanyl (1 ml, prepared with isotonic saline) wasinjected spinally with the rate of 10 sec; in group II, 5 mg hyperbaric bupivacaine (1mL) plus 25 µg fentanyl (1 ml, prepared with isotonic saline) was injected spinallywith the rate of 60 sec; in group III, 7.5 mg hyperbaric bupivacaine (1.5 mL) plus 25µg fentanyl (0.5 ml) was injected spinally performed with the rate of 10 sec; and ingroup IV, 7.5 mg hyperbaric bupivacaine (1.5 mL) plus 25 µg fentanyl (0.5 ml) wasinjected spinally with the rate of 60 sec.According to recorded data there was no statistically difference betweengroups about heart rate, additional opioid requirements, APGAR scores andumbilical cord blood gas analysis.