Hashimoto tiroiditi, foliküler adenom, papiller ve foliküler karsinomlarda PTEN ekspresyonunun karşılaştırılması
To the compared with PTEN expression in hashimoto tiroiditi, follicular adenoma, papillary and follicular carcinomas
  1. Tez No: 194544
  2. Yazar: SAADET ALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
7. ÖZETTiroid malignensileri tüm insan kanserlerinin yaklaşık % 1'ini oluşturur. Bir tümörsupresör gen olan PTEN ekspresyonunun kaybı/azalması tiroid neoplazmlardagözlemlenmektedir. Tiroid tümörlerinin yaklaşık olarak %40'da PTEN ekspresyonununazaldığı rapor edilmiştir. Tiroid kanserlerinde gözlenen defektif PTEN proteinekspresyonu sıklıkla PTEN genindeki mutasyonlara bağlı değildir.Çalışmamıza 15'i Foliküler karsinomlu, 28'i Papiller karsinomlu, 29'u Foliküleradenomlu ve 29'u da Hashimoto tiroiditili olan toplam 101 olgu dahil edilmiştir. IHKyöntemi ile PTEN ekspresyonunu sitoplazmik ve nükleer açıdan değerlendirildi.Hashimoto tiroiditinde nükleer ve sitoplazmik yoğunluk açısından ekspresyonkaybının en az olduğu saptandı. Foliküler adenomlarda ve Hashimoto tiroiditinde nükleerve sitoplazmik boyanma yaygınlığı ve yoğunluğu benzerdi. Papiller karsinom grubundanükleer ve sitoplazmik yoğunluk açısından PTEN ekspresyon kaybının en fazla olduğugörüldü. Foliküler ve papiller karsinomlarda diğer benign lezyonlara göre nükleeryoğunluk açısından PTEN ekspresyon kaybının daha belirgin olduğu izlendi.28
Özet (Çeviri)
8.SUMMARYThyroid malignancies account for approximately 1% of all human cancers. A lossor reduction of the tumor suppressor gene PTEN expression has been observed in thyroidneoplasms. A reduced PTEN expression was reported in approximately 40% of thyroidtumors. The defective PTEN protein expression seen in thyroid cancers is not very oftencoupled to mutations in the PTEN gene.The study series included 101 cases from 15 cases of follicular thyroid carcinomas,28 cases of papillary thyroid carcinomas, 29 cases of follicular thyroid adenomas and 29cases of Hashimoto thyroiditis. PTEN expression with immunohistochemistry method wasevaluated as cytoplasmic and nuclear.In Hashimoto thyroiditis was found mostly weak of expression loss in terms ofcytoplasmic and nuclear intensity. In Hashimoto thyroiditis and follicular adenomas weresimilar nulear and cytoplasmic staining intensity and percentage. In papillary carcinomaswas observed the most of PTEN expression loss in terms of cytoplasmic and nuclearintensity. In papillary and follicular carcinomas were seen markedly of PTEN expressionloss in terms of cytoplasmic and nuclear intensity compared with the benign lesions.29