Monosemptomatik primer enürezis ile tüberküloz infeksiyonu ve olası tüberküloz hastalığı arasındaki ilişki
Relation between monosymptomatic nocturnal enuresis withtuberculosis infection or possible tuberculosis disease
- Tez No: 194570
- Danışmanlar: PROF.DR. KAZIM ÜZÜM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZETAmaç: Enürezis noktürna ile tüberküloz (TB) infeksiyonu ve/veya hastalığıarasındaki olası ilişkinin prospektif bir çalışma ile ortaya konulması ve TBinfeksiyonu (mantoux test pozitifliği) tanısı alan olgulara izoniazid (INH) ve olasıTB hastalığı tanısı alan olgulara anti TB tedavi (INH+Rifampisin (Rif)+Pirazinamid(PZA)) verilmesinin monosemptomatik primer enürezis (MPE) sıklığı üzerine etkiliolup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır.Hastalar ve Yöntem: Kayseri il merkezinin sosyoekonomik seviyesi düşükbölgelerinden seçilen iki ilköğretim okulunda eğitim-öğrenim gören ve SosyalHizmetler İl Müdürlüğü Talas Çocuk Yuvasında yaşayan 7-14 yaş arasındaki 1160çocuğun gece yatağı ıslatma alışkanlıklarının olup olmadığı bir anket formudoldurulması sağlanmak suretiyle belirlendi. Enüretik olduğu belirlenen 192 çocukve enüretik çocuklarla karşılaştırmak amacıyla benzer yaş ve cinsten seçilenenüretik olmayan 192 çocuğa mantoux testi yapıldı. MPE olan olgular; I. grup(n: 45): mantoux test (-), desmopressin tedavisi ve davranış tedavisi alan olgular,II. grup (n: 44) : mantoux test (-) tedavi verilmeyen olgular, III. grup (n: 33):mantoux test (+), INH profilaksisi ve davranış tedavisi alan olgular, IV. grup (n:10): mantoux test (+) tedavi almayan olgular, V.grup (n: 10): mantoux test (+),olası pulmoner TB tanısı konulan ve INH+ Rif + PZA + davranış tedavisi verilenolgular olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Altı aylık tedavi ve takip sonrası olgularınenürezis şikayetlerinin düzelip düzelmediği ve tedavinin sonlanmasından üç aysonra olguların idrar kaçırma şikayetlerinin tekrarlayıp tekrarlamadığı sorgulandı.viiBulgular: Enürezis noktürna görülme oranı % 20,9 olarak saptandı. Fayda görmeoranları grupta I'de % 82,2, grup II'de % 40,9, grup III'de %51,5, grup IV'te % 40,grup V'te % 70 idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAim: To investigate possible relation between monosymptomatic primer enuresis(MPE) and tuberculosis (TB) infection with prospective study and to determine theeffects of Isoniazid (INH) treatment in enuretic children with TB infection infection(mantoux test positively) and also antituberculosis treatment (INH+Rifampin(Rif)+Pyrazinamide (PZA)) in enuretic children with possible tuberculosis disease.Patients and Method: Bedwetting in 1160 children aged 7-14 years who wereselected from primary two schools in low socioeconomic region of Kayseri andhome in Talas was determined by public survey. Mantoux test skin test was made in192 children with enuresis and 192 healthy children with similar age and sex.Patients with primary nocturnal enuresis were divided to 5 groups; group I (n: 45):mantoux test (-), patients taking desmopressin + behavioral treatment, group II(n: 44 ): mantoux test (-), patients taking no treatment, group III (n: 33): mantouxtest (+), patients taking INH prophylactic + behavioral treatment, group IV (n: 10):mantoux test (+), patientsn taking no treatment, group V (n: 10): mantoux test (+),patients taking INH+Rif.+PZA and behavioral treatment. Bedwetting complaintafter 6-month treatment and follow-up and then recurrent bedwetting complaintafter 3 month were investigated.Findings: The frequency of nocturnal enuresis was found 20.9. The ratios ofresponse to treatment were found 82,2 % in group I, 40,9 % in group II, 51,5 % ingroup III, 40 % in group IV and 70 % in group V.