Premenopozal hormon reseptörü pozitif meme kanserli kadın hastalarda over ablasyonu sonrası erken dönemde osteoporoz riski
The osteoporosis risk in premenopausaly hormone receptorpositive early stage breast cancer women early after over ablation
- Tez No: 194571
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ALTINMAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZETAmaç: Bu çalışmada; hormon resöptörü pozitif premenopozal meme kanserli kadınhastalarda over ablasyonu sonrası erken dönemde osteoporoz gelişimininaraştırılması amaçlanmıştır.Materyal-Metod: Çalışmaya; histopatolojik olarak kanıtlanmış, premenopozalhormon resöptör pozitif 34 meme kanserli kadın hasta alındı. Kontrol grubu 15sağlıklı kadından oluşturuldu. Hastalardan 18 `i 2 yıl, 16 sı 1 yıl takip edildi.Çalışmaya alınan hastalarda radyoterapi, hormonoterapi, kemoterapi ile overablasyonu planlandı. Tüm hastalara tamoksifen 2x10 mg 5 yıl süreyle başlandı.Hastaların 6' sında kemoterapi ile, 27 hastada hormonoterapi ile over ablasyonusağlandı. Hastalarda bazal, 6.ay, 1.yıl, 2.yılda kalsiyum, iyonize kalsiyum, alkalenfosfataz, follikül stimülan hormon, lüteinizan hormon, östradiol, idrardadeoksipiridinolin, osteokalsin düzeyleri çalışıldı. Ayrıca lumbal vertebra ve femurboynu kemik mineral dansitometrisi ölçüldü.Bulgular: Hastaların bazal değerleri ile kontrol grubu arasında ölçümler arasındaistatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. İki yıl takip edilen 18 hastada Ca, P, ALP,iyonize kalsiyum , parathormon , idrarda deoksipiridinolin, düzeyleri arasındaistatiksel olarak anlamlı fark bulunmazken osteokalsin düzeyinde bazale göre 2.yıldaistatiksel olarak yüksek bulundu (p=0.004).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPurpose: In this study; we intended to investigate osteoporosis progression in theearly stages after ovarian ablation in positive hormonal receptor positivepremenopausaly breast cancer women.Material and Method: In this study we included 34 women who werepremenopausaly hormonal receptor positive breast cancer, showed histoptologically.Control group was made by 15 healty individuals. 18 of patients were observedthrough 2 years , 16 of patients were observed through a years. At the begining of thisstudy over ablation was planned by chemotherapy, radiotherapy or hormonetherapy toall the patients. Tamoxifen 2x10 mg was started to be given for 5 years to all thepatients. Ovarian ablation was made in 6 of 34 patients by chemotherapy, 27 0f 34patients by hormonetherapy. The levels of baseline, sixth month, first year, secondyear calcium, fosfor, ionize calcium, ALP, FSH, LH, estradiol, urine deoxyprydioline,osteocalcine, PTH was calculated. Lumbal spine and femur neck bone mineral densitywas measured.Finding: The measurements of patients and control groups in baseline counts showedno significant statistical difference. Patients who observed through 2 years (18/34) hadno significant statistical difference in a calcium, fosfor, ionize calcium, ALP, FSH,LH, estradiol, urine deoxyprydioline levels. However osteocalcine levels wassignificant statistical increase at second year (p=0.004).