Çocukların fiziksel zindelikleri ile akademik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The observation of the relation between children's physical's fitness and their academic achievement
  1. Tez No: 194678
  2. Yazar: ELİF EVREN KAYNAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPARSLAN ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZETKüçük yaşlardan beri yapılan fiziksel aktivitenin bir çok yararlarını saymakmümkündür. Fiziksel aktivitenin en önemli faydası çocukların fizikseluygunluklarının gelişmesine katkıda bulunmaktır.Düzenli spor yapan çocukların daha çok sosyal oldukları ve akademikbaşarılarının arttığı birçok kaynak tarafından desteklenmektedir.Bu çalışmanın amacı; İlköğretim çağındaki çocukların fiziksel uygunluklarıile akademik başarıları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Öğrenciler (yaş: 11-13 yıl,n=210), Antalya il merkezindeki 7 eğitim bölgesindeki okullardan seçildi.Öğrencilerin fiziksel uygunluklarının belirlenebilmesi için, pençe kuvveti, durarakuzun atlama, mekik, şınav, otur-eriş, flamingo denge ve reaksiyon sürati testleriuygulandı. Tüm öğrencilere boy, ağırlık ve deri kıvrım kalınlıkları gibiantropometrik ölçümler uygulandı. %yağları belirlendi. Öğrencilerin benlik saygısıdeğerlerini bulmak için her birine, Rosenberg Benlik Saygısı ölçeği uygulandı..Ayrıca okullardan, öğrencilerin yıl sonu not ortalamaları istenerek akademikbaşarıları hesaplandı. İstatistiksel yöntem olarak; T testi, varyans analizi, Post Hoctestlerden Tukey, ilişkilerin belirlenebilmesi için de Pearson Korelasyonu istatistikyöntemi kullanıldı.Sonuç olarak, görsel reaksiyon sürati (r= 0.192; p< 0.01) ve %yağ (r=0.143;p
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIt is certain that, physical activities which are commenned at on early agehave many advantages. Most importantly, it assist in children?s physical fitness. It issupported by many sources that children who attend regular sports are more socialand their academic achievement is increase.The aim of this study is to explain the relation between children?s physical?sfitness and their academic achievement. Students were chosen from 7 differentsregion of Antalya (age=11-13, n= 210). To reveal the students physical fitness, longjump without excilirating running, sit-ups, push-ups, sit and reach, 20 meters speedrunning, flamingo balance, reaction speed and paw powertests were applied. Allstudents were applied to antrometric measurements such as height, weight andskinfold thickness.Their body fat percertages were desigrated. Each student wasapplied to Rosenberg seelf-esteem scale, alsostudents grade averages were evaluatedto assess their academic achievement. As statistic methods; T test, varianci analysisfrom Post Hoc tests Tukey were used and to understand the relations Pearsoncorrelation was used.In conclution significant positive relation between students visual reactionspeed (r=0.192;p