Hipertansif hastalarda lidokain, prilokain ve mepivakain solüsyonlarının anestezik potansiyellerinin ve hemodinamik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of anesthetic potential and hemodynamic effects of lidocaine, prilocaine and mepivacaine solutions in hypertensive patients
- Tez No: 194695
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENÇİFT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hipertansif hastalarda uygulanan oral cerrahi işlemler sırasında hayati tehlike yaratan ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Hipertansif hastalarda cerrahi işlemler sırasındaki bu komplikasyonların önlenmesinde anksiyete ve stresin azaltılması ile optimal düzeyde ağrı kontrolü önemlidir. Literatürde hipertansif hastalarda vazokonstriktörlü anesteziklerin kullanılabileceği belirtilmiş olmasına rağmen, vazokonstriktörlerin hipertansif hastalarda kardiovasküler sistem üzerindeki etkileri temel sorun olarak belirtilmiştir. Bunun yanında vazokonstriktör içermeyen anestezik solüsyonların kullanılması sonucunda hastanın duyabileceği ağrıdan dolayı hipertansif kriz riskinin arttığı bildirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, hipertansif hastalarda üç farklı vazokonstriktörsüz solüsyonun anestezik potansiyellerinin ve hemodinamik etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Bu çalışma yaşları 38 ile 86 arasında değişen (66,95±10,87), 29'u kadın, 31'i erkek toplam 60 hipertansiyon hastasında 65 diş çekimi yapılarak gerçekleştirildi. Cinsiyet, yaş, mevcut diğer sistemik hastalıklar, kullandıkları antihipertansif ilaçların cinsi, kullanılan anestezik madde miktarı, anestezik etkinin başlama süresi, diş çekim süresi, yumuşak dokudaki etki süresi ile sistolik kan basıncı (SKB), diastolik kan basıncı (DKB), ortalama arterial basınç (OAB), kalp atımı sayısı (KAS) ve O2 saturasyonu (SR) değerleri anestezi uygulamasından 3 dakika (dk.) önce başlayarak (kontrol), anestezi sırasında ve anestezi uygulamasından sonra 15. dakikaya kadar her üç dakikada bir kaydedildi. Gruplar arasında SKB değişiklikleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Prilokain hidroklorür (HCL) grubunda, anestezi sırasında belirlenen DKB ve OAB değerleri ile kontrol değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir This document was created with the trial version of Print2PDF! Once Print2PDF is registered, this message will disappear! Purchase Print2PDF at http://www.software602.com/ değişiklik bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Life threatening complications in hypertensive patients can occur during oral surgery procedures. Reduction of anxiety and stress, and optimal pain control are the major factors to prevent these complications during oral surgery in hypertensive patients. Although it is stated in the literature that anesthetics with vasoconstrictors can be safely used during oral surgery in hypertensive patients, the major concern is their effects on cardiovascular system. Moreover, it is notified that the use of anesthetic solutions without vasoconstrictors increase the risk of hypertensive crisis due to the potential pain caused by insufficient intraoperative anesthesia. The purpose of this study was to compare the anesthetic potentials and hemodynamic effects of three different anesthetic solutions without vasoconstrictor in hypertensive patients. Sixty-five teeth in 60 hypertensive patients (mean age 66.95± 10.87 years, ranging 38 years to 86 years, 29 female and 31 male) were extracted in this study. Gender, age, other systemic diseases, generic name of antihypertensive therapy, total volume of anesthetic solution used during extractions, total time of extraction, and onset of anesthetic action and duration of anesthesia were recorded. Besides that, systolic, diastolic and mean arterial pressure, heart rate and oxygen saturation were recorded between 3 minutes prior to injection to 15 minute after injection in 3 minutes interval. There was no statistically significant difference on systolic blood pressure fluctuations among the three groups (p>0.05). Significant differences were detected in diastolic blood pressure and mean arterial pressure between the control and during anesthesia measurements in the prilocaine HCL group (p0.05). However there was statistically significant difference in mepivacaine HCL group among the incidences when the PRQ was less than one. The results of this study showed that, the compared three solutions had different anesthetic potentials, whereas they had similar hemodynamic effects.