Mekik koşu testinin hemoreolojik parametreler üzerine etkisi
Influence of shuttle run tests on hemorheological parameters
  1. Tez No: 194748
  2. Yazar: AYŞEGÜL YAPICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Spor, Biochemistry, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Egzersize bağlı hemoreolojik değişiklikler çok karşılaşılan bir bulgudur. Buna karşılık bu değişikliklerin mekanizması hakkında ileri sürülen görüşler yetersizdir. Bu çalışmada, akut bir egzersiz olan mekik koşu testinin öncesinde ve egzersiz sonrasında yapılan ölçümlerle, deneklerde hemoreolojik parametreler üzerindeki değişikliklerin mekanizmaları araştırılmıştır. Araştırmaya Denizli Pamukkale Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu'nda okuyan, profesyonel futbol oynayan, sigara içmeyen, 9 erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Deneklere egzersiz protokolü olarak ?mekik koşu testi? uygulanmıştır. Egzersiz öncesi, egzersiz sonrası ve egzersiz bitiminden 24 saat sonra alınan kan örneklerinde eritrosit deformabilitesi, eritrosit agregasyonu ve tam kan sayımı ölçümleri yapılmıştır. Deneklerin koştukları mekik sayısına göre aerobik güç değeri, VO2 max tahmin tablosundan belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hemorheological varieties connected to exercise are mostly run into finding. However, opinions put forward related to mechanism of these varieties are not enough. On this study, measurements made before shuttle run test which is acute exercise and after exercise, mechanism of varieties on hemorheological parameters are searched on the volunteers. Playing professional soccer and non smoking nine volunteers, studying at Sport Science and Technology of Denizli Pamukkale University, were participated in this research. ?Shuttle run test? were carried out to these volunteers. They made analysis of erythrocyte deformability, erythrocyte aggregation and whole blood enumerating measurements on blood examples taken before exercise, after exercise and after 24 hours while exercise is end. According to number of shuttle run carried out by volunteers, the value of aerobic power was defined from maximum VO2 estimate table.