Mekanik ventilatördeki hastada noninvaziv ölçülen kardiyak output'un pozisyonel değişiminin araştırılması
Searching the association of positional changes with non-invasively measured cardiac output values in mechanically ventilated patients.
- Tez No: 194915
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL KATI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Biz bu çalışmada, mekanik ventilatöre bağlı kritik yoğun bakım hastalarında supin, sağ yan ve sol yan pozisyonlarının solunum, kardiyak output ve hemodinamik değişiklikleri üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul Onayı ve hasta onamı alındıktan sonra, akciğer ve kardiyak problemi olmayan, hemodinamileri stabil olan mekanik ventilatöre bağlı 30 hasta çalışmaya alındı. Hastalar, bispektral index değerleri 75-85 olacak şekilde midazolam ve fentanyl infüzyonu ile sedatize edildi. Noninvaziv kardiyak output monitörü ile kardiyak output monitörizasyonu sağlandı. Hastalar supin (Grup I), sol yan (Grup II) ve sağ yan (Grup III) pozisyon olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Bu pozisyonlarda, 3 dk aralıklarla 45 dk boyunca CO, solunum ve hemodinamik parametre ölçümleri yapıldı. Gruplar, SV, Cİ ve CO değerleri açısından karşılaştırıldığında, Grup I'de Grup II ve Grup III'e göre SV, Cİ ve CO değerleri istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük bulundu. Grup II'de ise Grup III'e göre SV, Cİ ve CO değerleri istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu (P = 0.0004). Gruplar, Vti ve Vte değerleri açısından karşılaştırıldığında, Grup I'de Grup II ve Grup III'e göre, Grup II'de ise Grup III'e göre Vti ve Vte değerleri anlamlı derecede yüksek bulundu (P = 0.01). Gruplar, solunum sayısı değerleri açısından karşılaştırıldığında, Grup I'de Grup II ve Grup III'e göre, Grup II'de ise Grup III'e göre solunum sayısı değerleri anlamlı derecede düşük bulundu ( P = 0.00004). Sonuç olarak hemodinamik ve solunum problemi olmayan hastalarda, CO değerlerinin sol yan pozisyonda, solunum parametrelerinin ise supin pozisyonda anlamlı derecede daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed the effects of supine, right lateral and left lateral positions on respiration, cardiac output and hemodynamic changes in mechanically ventilated intensive care unit patients. All patients had Ethical Committee Approval in Yuzuncu Yil University. 30 mechanically ventilated patients who had no lung or heart problems and hemodynamically stable were registered. Patients were sedated with midazolam and fentanyl infusion with bispectral index values between 75-85. Cardiac output monitorisation was maintained with non-invasive cardiac output monitor. Patients was grouped as supine, right lateral and left lateral position. In this positions, cardiac output, respiration and hemodynamic parameters was measured along 45 minutes with 3 minutes intervals. Groups were compared according to stroke volume, cardiac output and cardiac index values. These values were significantly lower in Group I than Group II and Group III. These values were significantly higher in Group II than Group III. When we compared the groups according to inspiratory tidal volume and ekspiratory tidal volume, these values higher in Group I than Group II and Group III, and higher in Group II than Group III. The groups were compared according to breath rates. Respiration rate significantly lower in Group I than Group II and Group III, and lower in Group II than Group III. İn counclusion, cardiac output values were higher especially in left lateral position and respiratory parameters were higher especially in supine position in patients who had no respiratory problems and hemodinamically stable.