Ni-Ti esaslı farklı döner şekillendirme sistemlerinin, eğri kök kanallarının şekillendirilmesindeki ve kök kanalı tedavisi tekrarındaki etkinliklerinin yatay ve dikey kesitler yardımıyla, in-vitro olarak karşılaştırılması
In vitro cross-sectional and longitudinal comparative evaluation of the preparation and retreatment efficacies of various Ni-Ti rotary systems in curved root canals
- Tez No: 194980
- Danışmanlar: PROF. DR. E. SEDAT KÜÇÜKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalısmanın amacı ProTaper, HeroShaper ve kök kanal tedavisi tekrarı için son dönemde gelistirilmis R-Endo ve ProTaperRetreatment sistemlerinin sekillendirmedeki ve kök kanalından güta-perka uzaklastırmadaki etkinliklerini degerlendirmektir. Egim açıları 30-40 arasında ve egim yarıçapları 4-9 mm arasında olan altçene molar dislerinin 120 mezial kanalı modifiye bir mufla içine gömülmüstür. 15'er disten olusan 8 grup olusturulmustur. Dislerin çalısma uzunlugundan 3, 6 ve 9 mm mesafelerde yatay kesitleri alınmıstır. Kesitlerin standart sartlar altında dijital fotografları elde edilmistir. Kanalların yarısı ProTaper ile diger yarısı ise HeroShaper ile sekillendirilmistir.Postoperatif fotograf alınmasını takiben kanallar sistemlerin kendilerine ait güta-perke konları ve AHPlus patı ile doldurulmustur. Standart sartlarda dijital kontrol radiyografileri alınmıstır. Dört sistemle kanal tedavisi tekrarı sonrasında postoperatif radyografi ve fotograflar asagıdaki kriterler açısından degerlendirilmistir: 8 yönde transportasyon, merkezleme oranı, kaldırılan dentin, 4 yönde merkezden sapma, kanal dolgu maddesinin uzaklastırılması.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to evaluate the shaping abilities and efficacies in gutta-percha removal of ProTaper, HeroShaper and two newly developed Ni-Ti rotary systems for retreatment (ProTaperRetreatment and R-Endo). One hundred twenty mesial canals of mandibular molars with curvatures between 30-40 degrees and with radii of curvatures between 4-9 mm were embedded in a modified muffle system. The teeth were randomly divided into 8 groups of 15 canals each. The roots were sectioned horizontally at 3, 6 and 9 mm from the working length. Cross-sections were digitally photographed under standardized conditions. Half of the root canals were prepared with ProTaper and the rest with HeroShaper. Postoperative photographs were obtained. Root canals were obturated with the respective gutta-percha cones of the systems and AHPlus sealer. Digital control radiographies were taken in a standardized manner. Following retreatment with four systems, postoperative digital radiographies and photographs were assessed for the following criteria: transportation in 8 directions, centering ratio, dentin removal, center of mass displacement in 4 directions, filling material removal. All systems were inadequate for complete removal of filling material from root canal system.