Sıçan frenik sinir-hemidiyafram preparatına antioksidan resveratrol, kateşin ve epikateşinin etkileri
The effects of antioxidant resveratrol, catechin and epicatechin on rat phrenic nerve-hemidiaphragm preparation
- Tez No: 194979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE NURTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Fizyoloji, Biochemistry, Biology, Physiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bazı meyvelerde özellikle üzümde bulunan resveratrol, antiaterosklerotik, antiinflamatuar ve antikarsinojenik özellikte antioksidan bir moleküldür. Katesinler, vasküler, viral, gastrointestinal ve inflamatuar hastalıkların tedavisinde kullanılan bitkisel antioksidan flavanoidlerdir. Çalısmamızda, periferik sinir sistemine etkileri tam olarak bilinmeyen bu moleküller sinir kas kavsagına uygulanarak etkileri incelenmistir. Deneylerde, sıçanlardan izole edilen frenik sinir-hemidiyafram preparatlarına dolaylı ve dogrudan, tek ve tetanik uyarılar verilmesiyle olusan kasılma yanıtları incelendi. Antioksidan moleküllerin etkisi, uygulama öncesi ve sonrasındaki yanıtların zaman içindeki degisim yüzdesi olarak ifade edildi. Tek yollu ANOVA testi uygulandıktan sonra dogrudan ve dolaylı uyarılar Tukey-Kramer testi ve tetanik uyarılar Student's t-testi ile degerlendirildi. Resveratrol, katesin ve epikatesin dogrudan uyarılara kasılma yanıtlarında istatistiksel olarak anlamlı azalmaya neden oldu. Dolaylı uyarılara yanıtlarda ise katesin ve epikatesin istatistiksel olarak anlamlı azalmaya neden olurken resveratrolün anlamlı bir etkisi saptanmadı. Frenik sinirin uyarılması ile saglanan tetanik yanıtlarda resveratrol ve katesin anlamlı degisiklik olusturmazken, epikatesin istatistiksel olarak anlamlı azalmaya neden oldu. Bu çalısmada resveratrol ve katesin için çözücü olarak kullanılan düsük derisimli etanolün, dolaylı ve dogrudan uyarılarla olusan kasılma yanıtlarında degisiklige neden olmadıgı gösterildi. Çalısmamızda resveratrol ve katesinin kısa sürede dolaylı uyarılara kasılma yanıtlarını güçlendirdigi, süre uzadıgında yanıtları baskıladıgı görülmüstür. Epikatesin uygulanması ile dogrudan uyarılarla olusan yanıtlardaki azalma, sinirsel uyarı verilmesiyle elde edilen yanıtlara göre belirgin olarak daha fazladır. Epikatesin tetanik uyarılarla olusan yanıtları resveratrol ve katesinden farklı olarak yirminci dakikada anlamlı olarak baskılamaktadır. Bu çalısmanın sonuçları antioksidanların sinir kas kavsagındaki etkilerini hem sinir hem de kas üzerinden gerçeklestirdigini yani presinaptik ve post sinaptik etkili olduklarını göstermistir.
Özet (Çeviri)
Resveratrol is an antioxidant molecule, which present in some fruits especially in grapes, associated with anti-atherosclerotic, anti-inflammatory and anti-carcinogenic effects. Catechins are herbal antioxidant flavanoids, used for treatment of vascular, viral, gastrointestinal and inflammatory disease. In this study, we investigated the unknown effects of these molecules on peripheric system by using neuromuscular junction. Twitch responses are investigated by giving direct and indirect, single and tetanic stimulation to phrenic nerve-hemidiaphragm preparations, isolated from the rats. The effects of antioxidant molecules are denoted as the changing percent of the responds before and after the treatment depending on time. We first analysed responses by one-way ANOVA and then statistical significance of direct and indirect responses were calculated by using Tukey-Kramer test and significance of tetanic responses were calculated by the Student?s t-test. Resveratrol supressed direct responses but did not cause any significant difference on indirect responses. Twitch responses to direct and indirect stimulus, decreased significantly by applying catechin and epicatechin. We used low concentrated ethanol for solvent of resveratrol and catechin. Ethanol did not cause any differences on direct and indirect responses. In this study we observed that resveratrol and catechin facilitated twitch responses to the indirect stimulus in short duration and suppressed in long duration. The decrease in the responses to the direct stimulation by applying epicatechin is significantly higher than the responses by giving indirect stimulation. Epicatechin significantly suppressed tetanic responses in 20 minutes different than resveratrol ve catechin. The results of this study show that the antioxidants have presnaptic and postsnaptic effects on neuromuscular junction.