Yüksek enerjili x-ışınlarıyla yapılan tedavilerde karbon fiber masanın cilt ve izomerkez dozuna etkisinin araştırılması.
Investigation on the effect of carbon fibre couch inserts on surface and isocenter dose on megavoltage photon beams.
- Tez No: 194990
- Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL KEMİKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalısmada 6 MV ve 18 MV enerjileri için karbon fiber masanın maksimum doz bölgesi, cilt ve izomerkez dozuna etkileri arastırılmaktadır. Cilt dozu ve maksimum doz bölgesi ölçümleri RW3 katı su fantomunda sabit kaynak-cilt mesafesinde (KCM) PTW Markus iyon odası kullanılarak yapıldı. Masanın geçirgenligi ve izomerkez dozu polistren silindirik fantomda semifleks iyon odasıyla yapıldı. Karbon fiberin cilt korumasına etkisi maksimum doz bölgesindeki açık alan ve karbon fiberli alanların dozların oranından bulundu. 6 MV için yüzey dozları 10x10 cm2 ve 40x40 cm2 açık alanda sırasıyla %14,48 ve %41,88, 10x10 cm2 karbon fiberli alanda %74,88 ve 40x40 cm2 karbon fiberli alanda %82,4 bulunmustur. 18 MV için 10x10 cm2 ve 40x40 cm2 açık alan yüzey dozları sırasıyla %10,90 ve %39,60 iken, karbon fiberli yüzey dozları sırasıyla %59,70 ve %80,40 bulunmustur. Bu artıslar 10x10 cm2 ve 40x40 cm2 alanlar için sırasıyla yaklasık 5 kat ve 2 kattır. Karbon fiber masa varlıgında maksimum doz noktası her iki enerji içinde yüzeye dogru kaymaktadır. Sonuç olarak, karbon fiber masa düzlemi huzme içine girdiginde, bolus etkisi yaptıgı için, cildin koruyucu etkisi kaybolmakta ancak izomerkez dozu önemli bir sekilde degismemektedir. Masa, posterior alanlar için cilt reaksiyonu olasılıgını arttırmaktadır. Özellikle yüzey dozunda meydana getirdigi dikkat çekici artıs sebebiyle karbon fiberden yapılmıs masaların ve tedavide kullanılan diger tüm ek araçların doza etkilerini belirlemek ve bunları tedavi planlama sistemlerinde gösterebilmek klinik önem tasımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the carbon fibre tabletop was investigated on the build-up region, skin, and isocenter doses at energies of 6 MV and 18 MV. The measurements of skin dose and build-up region depth doses were made with Markus parallel plate ionization chamber a constant distance of 100 cm between the source and the surface of the solid water phantom. Transmission of the table and isocenter dose was measured by the semiflex ionization chamber in cylindrical phantom. All the effects of the table on the skin sparing were calculated by the ratio of the measurements with and without carbon fibre tabletop. Surface doses were %14.48 for 10x10cm and %41.88 for 40x40cm open field at 6 MV. Using carbon fibre tabletop increased the surface doses to %74.88 and %82.4 for 10x10cm and 40x40cm, respectively. These increases were 5 and 2 times for 10x10cm and 40x40cm, respectively. For 18 MV, surface doses were found to be %10.90 and %39.60 for same open fields. In the presence of carbon fibre tabletop at 18MV, surface dose increased to %59.70 and %80.40 for 10x10cm and 40x40cm, respectively. In conclusion, using carbon fibre table caused the loss of skin sparing effect because of acting as a bolus. However, it did not affect the isocentrical doses. The probability of skin reactions for the posterior beams would be higher than the anterior fields. It is important that the carbon fibre table should be considered as an additional material in the treatment planning system.