Yüksek enerjili x-ışınları demetlerinde kullanılan kama filtrelerin yüzey dozuna etkisinin araştırılması
The research of effect of using wedge filters to surface dose in high energy photon beams
  1. Tez No: 194991
  2. Yazar: NURDAN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. HATİCE BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yüksek enerjili foton ısınları cilt koruyucu etkiye sahiptirler. Cilt koruyucu etkinin miktarını ısınlanan yüzeyde üretilen ikincil elektronlar, tedavi cihazının kafa kısmında meydana gelen kontamine elektronlar, hasta ile ısın kaynagı arasına yerlestirilen ısın düzenleyiciler (kama filtreler vb) ve immobilizasyon araçlarının olusturdugu ikincil elektronlar belirler. Bu çalısmada 6 ve 18 MV de yüksek enerjili foton huzmeleri için farklı alan boyutları ve kaynak cilt mesafesinde, sanal ve fiziksel kama filtrelerin yüzey ve maksimum doz bölgesindeki dozlara olan etkisi incelendi. Doz ölçümlerinde PTW model Markus tipi paralel plak iyon odası ve su esdegeri katı su fantomu kullanıldı. Açık alan, sanal ve fiziksel kama filtreli yüzey dozları alan boyutu arttıkça artmaktadır. 6 MV ve 18 MV de açık alan yüzey dozu 5x5 cm2 alanda %10,28 ve %5,76 iken 10x10 cm2 alan için %15,4 ve %10,63'tür. 20x20 cm2 alan için ise %22,96 ve%21,71'dir. Sanal kama filtreli yüzey dozları açık alan yüzey dozlarıyla benzerlik göstermektedir. Fiziksel kama filtreli yüzey dozları açık alan yüzey dozları ile karsılastırıldıgında farklı oldugu görülmüstür. 6 MV de 10x10 cm2 alan boyutunda 15º, 30º, 45º, 60º fiziksel kama filtrenin yüzey dozları sırasıyla %12,42, %11,23, %9,52, %9,79'dir. 18 MV de ise aynı kosullarda sırasıyla %9,23, %9,03, %8,72 ve %8,81'dir. Yüzey dozları kaynak cilt mesafesinin artmasıyla bütün kama filtre sistemlerinde ve açık alanda azalmıstır. Çalısmanın sonunda Siemens Oncor lineer hızlandırıcısının 6-18 MV yüksek enerjili xısınlarında sanal kama filtre kullanıldıgında yüzey dozlarının açık alan yüzey dozlarıyla benzer oldugu, blok tepsisinin üzerine yerlestirilen kama filtre kullanıldıgında ise yüzey dozlarının artmadıgı aksine azaldıgı buna baglı olarak cilt koruyucu etkinin arttıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
High energy photon beams have skin spearing effect. The magnitude of skin sparing effect depends on seconder electrons which are produced on surface, contaminating electrons that are produced in the accelerator head and beam modifiers (wedge e.g), immobilization devices established between patient and beam that produce seconder electrons. In this study, the surface and build-up region doses were investigated at different source skin distances and field sizes for open, virtual and physical wedges in high enegy photon beams (6-18 MV). The measurements were made with using a markus parallel plate ion chamber and water equivalent solid phantom Surface dose increases as field size increases in open fields and using wedge filters. The open field surface doses for 6 MV and 18 MV for 5x5 cm² are 10.28% , 5.76%. For 10x10 cm² are 15.4%, 10.63% and respectively 22.96%, 21.71% for 20x20 cm2. Surface and build-up doses of virtual wedge systems are similar to doses of open fields. Surface doses of physical wedges are different from open fields. The surface doses of 6 MV photon beams at 10x10 cm2 field size are 12.42%, 11.23%, 9.52%, 9.79% and 18 MV photon beams? surface doses in the same conditions are 10.63%, 9.23%, 8.72%, 8.81% for 15º, 30º, 45º, 60º physical wedges respectively. When source skin distance increases, surface doses decrease in all wedge systems and open field. The end of the study, high energy x-ray beams (Siemens Oncor 6-18 MV) when using virtual wedge surface doses are similar with open field?s surface doses, when using physical wedge mounted above blocking tray surface doses are less than open fields? surface doses according to this influence skin sparing effect increases.