Postpartum dönemdeki siyah alaca ineklerde ovsynch protokolünden 2 gün önce pgf2 alfa ilavesinin östrus siklusu ve fertiliteye etkisi
Effect of administrating pgf2 alfa two days prior to the ovsynch protocol on oestrus cycle and fertility in postpartum holstein cows.
- Tez No: 195002
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALPER BARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalısmanın amacı; ilk dogumlarını yapmıs laktasyondaki ilk 60. gününü geçirmis olmasına ragmen östrus belirtileri tespit edilememis farklı siklus dönemlerindeki siyah alaca ineklere uygulanan Ovsynch protokolünden iki gün önce PGF2 alfa ilavesinin, fertilite üzerine etkilerini incelemek ve saha çalısmalarında kullanılmak üzere sabit zamanlı tohumlamayı (SZT) da içeren bir senkronizasyon programını önerebilmektir. Disilerin siklik ya da asiklik oldukları, hızlı progesteron testi kullanılarak on gün aralıklarla alınan kan örneklerindeki progeteron degerlerine bakılarak yapıldı ve her iki örnekte de düsük progesteron degeri (1 ng/ml) belirlenmis disilere (n=32) Ovsynch protokolü uygulanırken, 6. grupta ise siklik ve yapılan ikinci hızlı progesteron testinde yüksek progesteron degeri (>1 ng/ml) belirlenmis disilere (n=31) PGsynch protokolü uygulandı. Son PGF2 alfa enjeksiyonundan sonraki 60. saatte SZT yapıldı. Son PGF2 alfa enjeksiyonundan on gün sonra kan alınarak progesteron analizleri yapıldı ve ovulasyonun olup olmadıgı saptandı. Tüm inekler, bütün enjeksiyon günlerinde ve SZT anında ovaryumlardaki follikül, uterus tonusu, vulva hiperemisi, vajinal akıntı bulguları yönünden degerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effects of administrating PGF2 alfa two days prior to the Ovsynch protocol on fertility in primiparus, lactating, Holstein cows on various cycle stages that had not been observed in heat although it has been over sixty days postpartum and the use of this method in field studies to establish a synchronization program including timed artificial insemination (TAI). Cyclic or acyclic diagnoses of the cows were done with rapid progesterone test by evaluating blood progesterone values twice with ten days interval. Those having low progesterone ( 1 ng/ml) at the second sampling received a standard Ovsynch protocol and the 6th group cows (n=31) that were cyclic and had high (>1 ng/ml) progesterone levels at the second sampling received a PGsynch protocol. Sixty hours after the last PGF2 alfa injection TAI was done. Blood samples were collected ten days after the last PGF2 alfa injection and ovulations were determined by progesterone analysis. All the cows were palpated rectally at every injection day and TAI for follicular development, uterine consistency, vulvar hyperaemie, vaginal discharge findings.