Hypericum pamphylicum Robson and Davis türünün hiperisin miktarı ve biyolojik aktivite yönünden incelenmesi
Hypericin content and biological activity of Hypericum pamphylicum Robson and Davis
  1. Tez No: 195001
  2. Yazar: ESRA EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AFİFE MAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Antalya-Alarahan'da endemik bir tür olarak yetişen Hypericum pamphylicum'un meyveli ve çiçekli örnekleri hiperisin ve hiperforin miktarı, flavonoitleri, antimikrobiyel ve serbest radikal süpürücü etkileri açısından incelenmiştir. Hiperisin ve hiperforin miktar tayini YBSK ile yapılmış, meyveli örneğin % 0,000003, çiçekli örneğin % 0,000016 oranında hiperisin içerdiği saptanmıştır. Meyveli örnekte bulunmadığı belirlenen hiperforinin çiçekli örnekte eser miktarda bulunduğu belirlenmiştir. İncelenen bitki örneklerinin flavonoitler açısından zengin olduğu görülmüş ana aglikonu olan kersetin ve glikozitlerinden kersetin 3-glikozit elde edilmiş, yapıları aydınlatılmıştır. Kersetin 3-galaktozit varlığı ise kromatografik ve spektroskopik olarak tespit edilmiştir. Antimikrobiyel etki tayini sonucuna göre meyveli bitki örneklerinin bazı ekstreleri Salmonella thypi'ye ve Shigella flexneri'ye karşı antimikrobiyel aktivite göstermiştir. Çiçekli bitki örneklerinin neredeyse tüm ekstrelerinin Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella thypi, Shigella flexneri, Proteus mirabilis'e karşı antibakteriyel etki gösterdiği belirlenmiştir. Aseton ekstresi haricindeki tüm ekstrelerin ise Candida albicans'a karşı antifungal etki gösterdiği saptanmıştır. Örneklerin askorbik asit ile karşılaştırmalı olarak DPPH metodu ile yapılan serbest radikal süpürücü etki tayini sonucunda etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Among 80 species of Hypericum growing widely of Turkey, H. pamphylicum Robson et Davis is one of the endemic species collected from Antalya (South of Turkey). Fruiting and flowering samples of H. pamphylicum Robson et Davis have been investigated for hypericin and hyperforin quantity, antimicrobial activity, isolation of flavonoids and free radical scavenging capacity. HPLC (High Performance Liquid Chromatography) was used to determine hypericin and hyperforin content. The fruiting and flowering samples were found to contain 0,000003 % and 0,000016 %, respectively. Hyperforin has not been detected in fruiting samples and was detected in trace amount in flowering samples. Flavonoids (quercetin, quercetin 3-glucoside, quercetin 3-galactoside) were isolated by paper chromatography and their structures were elucidated by spectroscopic methods (UV, IR). The following results have been obtained from the antimicrobial activity tests: 1) Some of the fruity samples extracts have shown antibacterial activity against Salmonella thypi and Shigella flexneri, 2) None of the extracts have shown antifungal activity, 3) Almost all of the flowering extracts have shown antibacterial activity against Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella thypi, Shigella flexneri and Proteus mirabilis, 4) All extracts, except the aceton extract, have shown antifungal activity against Candida albicans. Finally, it is concluded that both of the two plant samples were active in free radical scavenging capacity (DPPH method) assay which was carried comparing with ascorbic acid.