Deneysel intestinal iskemi ve reperfüzyon modelinde caffeic acid phenethyl ester in akciğer hasarını önlemedeki etkinliği
The efficiency of caffeic acid phenethyl ester on lung injury in intestinal ischemia and reperfusion model
- Tez No: 195054
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT BÜLBÜL, Y.DOÇ.DR. ÖMER RIDVAN TARHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Genel Cerrahi, Patoloji, Biochemistry, General Surgery, Pathology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İİR sonrası gelişen hasar çoğu kez o organda sınırlı kalmayıp aktive olan bazı sistem ve toksik medyatörlerin etkisi ile başta akciğerler olmak üzere karaciğer, kalp, beyin ve böbrekler gibi uzak organlarda hasar oluştururlar. IR döngüsünden sonra gelişen sistemik enflamatuar yanıttan en fazla akciğerler etkilenirler. Oluşan akciğer hasarının etiyopatogenezine ve önlenmesine yönelik çalışmalar günümüzde devam etmektedir. İİR'a bağlı akciğer hasarının patogenezinde serbest radikal ve antioksidan enzimlerini rolünün belirlenmesi, antioksidan tedavi denemelerini gündeme getirmiştir. Özellikle antioksidan ve lipit peroksidasyonunu inhibe edici özelliği olan CAPE ile ilgili olarak İR sonrası uzak organ hasarı üzerine bir takım çalışmalar yapılmış olup İİR sonrası akciğer hasarını önlemedeki etkinliğine dair çalışmaya rastlanılmadı. Bunun üzerine ratlarda istestinal iskemi ve reperfüzyon modeli oluşturularak CAPE'nin akciğer hasarına olan etkinliğini araştırıldı. Çalışmamızda otuz adet erişkin Wistar Albino cinsi rat kullanıldı ve her grupta 10 adet rat olacak şekilde üç gruba ayrıldı. Gruplar; 1. grup kontrol grubu, 2. grup SMA'in atravmatik mikrovasküler klemp ile klemplenerek 60 dakika iskemi olusturulan ve 120 dakika süresince reperfüze edilen grup olarak; 3. grup ise İİR+ CAPE grubu olarak oluşturuldu. Reperfüzyon süresi sonunda tüm hayvanlar sakrifiye edilerek biyokimyasal ve histopatolojik incelemeler için akciğer dokuları alındı. Biyokimyasal açıdan oksidatif hasarın tayini için MPO, SOD, GSH-Px; lipit peroksidasyonu tayini için MDA almak üzere 4 parametre çalışıldı. Sonuçlar, median değerleri ve interquartile range şeklinde tablo ve grafiklerle gösterildi. Histopatolojik inceleme için ise akciğer doku hasarı değerlendirme ölçeği kullanıldı. İİR sonrasında akciğer dokusunda MPO, MDA ve SOD düzeyleri istatiksel olarak anlamlı derecede artmıştır. CAPE verilen grupta MPO ve MDA düzeylerinin İİR grubuna göre istatiksel alarak anlamlı olarak azalmıştır. Dokuların histopatolojik açıdan değerlendirilmesi sonucunda ise; İİR grubundaki ratların akciğer hasarı Grade III olarak gözlenirken, CAPE verilen III. grupta ise ratların akciğer hasarları grade II olarak gözlendi. Sonuç olarak; antienflamatuar, antioksidan ve lipit peroksidasyonunu inhibe edici özelliği olan CAPE'nin İİR sonrası akciğer hasarı üzerine koruyucu özelliği mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The injury occurs after IIR is not frequently restricted in that organ, it also damages distant organ especially like lungs and then liver, heart, brain and kidneys by effect of activated some systems and toxic mediators. Mostly, lungs are effected by inflammatuar response consists after IR cycle. The studies aimed to etiopathogenesis and prevention of lung injury currently have been going on. Determining the role of free radicals and antioxidant enzymes in the pathogenesis of lung injury after IIR, brought antioxidant treatment practise up to date. Although there are some studies about CAPE which has antioxidant and inhibiting lipid peroxidation properties and distant organ injury after IIR, we haven?t observed any study about effects of CAPE on prevention of lung injury after IIR. So that it is investigated effects of CAPE on lung injury by constituting an IIR model on rats. 30 wistar albino rats were used for our study and classified into three groups which contains 10 rats each. Groups were calssified like; 1 st group was control group, 2 nd group was the group which ischemia was made by clamping SMA during 60 minutes with a microvascular clamp and reperfused during 120 minutes. 3 rd group was IIR + CAPE performed group. After 120 minutes reperfusion, all animals were killed and lung tissue was taken for biochemical and histological analysis. We analyzed 4 parameters as MPO, SOD, GPX-Px to assess oxidative injury and MDA to assess lipid peroxidation. The results were shown in the form of median value and inter quartile range in tables and graphs. Lung tissue injury assessment scala was used for histopathological findings. Lung tissue MPO, MDA and SOD levels increased statistically significant after IIR. MPO and MDA levels decreased statistically significant in the group which CAPE was performed comparing to IIR group. When the tissues were evaluated histopathologically; the lung injury of rats in the IIR group is observed as grade III; the lung injury in 3rd group which CAPE was performed, is observed as grade II. As a consuquence; the CAPE which has antiinflammatuar, antioxidant and inhibiting lipid peroxidation propterties, has protective effect on lung injury after IIR.