Kronik alkol alan farelerde rho/rho-kinaz yolağının incelenmesi
Investigation of rho/rho-kinase pathway in chronic ethanol consumption mice
  1. Tez No: 195053
  2. Yazar: HAVVA KUBAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KANSU BÜYÜKAFŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Alkolizm tüm dünyada yaygın kompleks bir hastalıktır. Rho-kinazenziminin düz kasın kasılmasında, kardiyovasküler sistem hastalıklarında,korpus kavernozum fonksiyonlarında beyin ve karaciğerin iskemikzedelenmelerinde rolünün olduğu bildirilmiştir. Biz bu çalışmada kronik alkolalan fare modeli oluşturarak, korpus kavernozumdaki ve aortdaki fonksiyonelcevapları, karaciğer ve beyinde meydana gelen patolojik değişiklikleri ve budeğişikliklerin Rho-kinaz enzimi ile ilişkisini, kronik alkol kullanımına bağlıoluşabilen erektil disfonksiyona ve olası hipertansiyona Rho/Rho-kinazyolağının katkısını incelemeyi amaçladık. Bu amaçla, fareler kronik alkol (% 20v/v) içicisi yapıldı. 45. günün sonunda korpus kavernozumları ve aortları izoleorgan banyosunda çeşitli stimülasyonlara verdikleri kastırıcı ve gevşeticiyanıtları kontrol farelerinki ile karşılaştırıldı. Ayrıca bu dokularda ve karaciğer ilebeyinde Rho-kinaz enziminin aktivitesi ve ekspresyonu Western-blot yöntemiyleölçüldü. Diğer taraftan kronik alkol alan farelerin karaciğerleri histopatolojikolarak da değerlendirildi.Sonuçta kronik etanol alan farelerin korpus kavernozum, beyin vekaraciğerlerinde Rho-kinaz enziminin ekspresyon ve aktiviteleri değişmemişti.Aortta ise Rho-kinaz enzim ekspresyonları değişmezken, aktiviteleri azalmışolarak bulundu. Aortta fenilefrin ile oluşturulan kasılma cevapları değişmemişbulunurken, korpus kavernozumda kasılma cevapları arttı. Aort ve korpuskavernozumda Rho-kinaz inhibitörü Y-27632'ye verilen gevşeme cevaplarıdeğişmedi. Aortta asetilkoline verilen gevşeme cevapları değişmezken, korpuskavernozumda arttı. Korpus kavernozumda elektriksel uyarılara verilen cevaplarda arttı. Kronik etanol alan farelerin karaciğerlerinin histopatolojikincelenmesinde perivenüler vakuoller görüldü.Bu bulgular, yukarıda bahsedilen etanol dozu ve süresi kullanılarakyapılan deneylerde farelerin aort, korpus kavernozum, beyin ve karaciğerdokularında Rho-kinaz enzim ekspresyon ve aktivitesinin değişmediğini, korpuskavernozum ve aorttaki fonksiyonel cevaplara anlamlı olarak katkısağlamadığını gösterebilir.
Özet (Çeviri)
Alcoholism is a common complex disease in the worldwide. Rho/Rhokinasesignaling has been reported to be involved in contraction/relaxationmechanism of smooth muscle cells and cell migration, cell adhesion, neuriteretraction, cell cytokinesis in non-muscle cells. This pathway may have a crucialrole in cardiovascular diseases. Furthremore, erectile dysfunction of corpuscavernosum, ischemic injuries of brain and liver and some other pathologies areattributed to this signalling mechanism. Accordingly, in the study we aimed toinvestigate any roles of Rho/Rho-kinase pathway in cavernosal and vascularresponses of alcoholic mice. In addition we also detected Rho-kinaseexpression and activity in aorta, corpus cavernosum, brain and liver from thechronically ethanol feed mice by western-blotting. Mice we fed with ethanol (20% by stepwise increase from 5 %) for 45 days. At the and of this duration liver,brain, aorta and corpus cavernosum were removed. Acetylcholine,phenylephrine, electrical field stimulation (EFS) and Y-27632, a Rho-kinaseinhibitor were tested on corpus cavernosum or aorta.Chronic ethanol consumption did not change the expression of Rhokinasein all these tissues. However, ROCK activity decreased in aorta butunchanged in the other tissues. Phenylephrine induced contractions were notdifferent in aorta when compared with the control group but contractions wereincreased in corpus cavernosum. The relaxations in response to Y-27632 werenot different in aorta and the corpus cavernosum. However, the acetylcholineevoked relaxation was not different in aorta but increased in the corpuscavernosum. Moreover, the relaxations induced by EFS were increased.Periventricular vacuoles were demonstrated in the liver of the chronic ethanolconsumed mice by histopathological assesment.The findings suggest that % 20 (v/v 45 days) ethanol consumptiongenerally had no effect the Rho-kinase enzyme expression and activities in themice aort, corpus cavernosum, brain and liver. In conclusion, Rho/Rho-kinasesignalling seems to have no marked contribution to functional responses ofcorpus cavernosum and aorta.