Deneysel kolit modelinde drotrecogin alfa (activated, xigris)' nın bakteriyel translokasyonu önlemede etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation the effect of drotrecogin alpha (activated, xigris) on bacterial translocation in experimental colitis model.
- Tez No: 195056
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT BÜLBÜL, Y.DOÇ.DR. CELAL ÇERÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Mikrobiyoloji, Patoloji, General Surgery, Microbiology, Pathology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İnflamatuvar barsak hastalığı (İBH) son yıllarda insidansında belirgin artış görülen, etiyolojisinde immünolojik, genetik, çevresel faktörlerin rol aldığı kronik, ilerleyici hastalıklardır. Ülseratif kolit (ÜK) ve crohn hastalığını (CH) içerir. Proinflamatuvar sitokin ve kemokinler bakteriyel translokasyona neden olarak hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır. Drotrecogin alfa (activated, xigris) günümüzde ağır sepsis tedavisinde mortaliteyi azaltmak amacıyla kullanılan antiinflamatuvar, antikoagülan etkinliği olan ilaçtır. Deneysel kolit modelinde drotrecogin alfa (DA)' nın bakteriyel translokasyonu önlemedeki etkinliğinin araştırılması amacı ile çalışma planlanmıştır. Çalışmada her birinde 10 adet Wistar Albino cinsi rat bulunan dört grup kullanıldı. Gruplar: kontrol, kolit, steroid, xigris grupları olarak belirlendi. Gruplarda karaciğer, dalak, mezenter lenf nodu ve kan kültürleri bakteriyel translokasyonu belirlemek amacıyla değerlendirildi. Kolon, karaciğer, dalak, mezenter lenf nodunda oluşan histopatolojik değişiklikler tüm gruplarda değerlendirildi. Aynı dokularda; myeloperoksidaz (MPO), katalaz (CAT), malondialdehit (MDA), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), süperoksit dismutaz (SOD) değerleri karşılaştırıldı. Ayrıca serumda; Tümör nekrozis faktör alfa (TNF-?), MPO, aspartat transaminaz (AST), alanin transaminaz (ALT), laktatdehidrogenaz (LDH), alkalen fosfataz (ALP) çalışıldı. Asetik asit ile oluşturulan deneysel kolit modelinde yapılan çalışmada; kolit grubunda anlamlı histopatolojik değişiklikler gözlendi. Xigris grubu ile steroid grubu arasında anlamlı olarak histopatolojik değişiklik olmamasına rağmen, her iki grupta da kolit grubuna göre anlamlı histopatolojik iyileşme gözlendi. Karaciğer, dalak ve mezenter lenf nodunda gruplar arasında anlamlı histopatolojik değişiklikler izlenmedi. Kolit ve steroid gruplarında bakteriyel translokasyon izlenirken, xigris grubunda ise bakteriyel translokasyonun anlamlı bir şekilde önlendiği gözlendi. Yapılan biyokimyasal analizlerde proinflamatuvar sitokin olan TNF-?' nın kolit grubunda kolonik mukozada arttığı, xigris grubunda ise azaldığı, serum düzeylerinde ise anlamlı değişiklik olmadığı gözlendi. Hasarlı doku ve inflamasyonun göstergesi olarak bilinen MPO' nun kolit grubunda kolonik mukozada arttığı, xigris ve streoid gruplarında ise azaldığı görüldü, bu da her iki ilacın da antiinflamatuvar etkinliğinin benzer olabileceğini düşündürdü. Çalışmada oksidatif strese karşı oluşturulan antioksidan enzimlerin genel olarak kolit grubunda azaldığı gözlendi. Xigris ve streoid gruplarında ise antioksidan stres açısından genel olarak anlamlı fark gözlenmedi Sonuç olarak; deneysel kolit modelinde xigris' in streoidden daha anlamlı olarak bakteri translokasyonuna etki ederek azalttığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel diseases (IBD) are chronic and progressive that have immunologic, genetic and enviromental etiological factors. IBD incidance is increasing recently. Ulcerative colitis (UC) and crohn disease (CD) is included. Proinflammatory cytocines and chemocines causes this diseases to progressive by bacterial translocation. Drotrecogin alpha (activated, xigris) is a drug that is used to decrease mortality in severe sepsis, have antiinflammatory and anticoagulant activity. In experimental colitis model, it is planned to research the activity of Drotrecogin alpha (DA) in preventing bacterial translocation. In this study; 10 wistar albino rats were used in each four group and effect of drotrecogin alfa blocked bacterial translocation in experimental model of colitis. The groups were control group, colitis group, using steroid group, using DA (xigris) group. In this groups, histopatologycal changing were researched in colon, liver, splen, mesenter lymph nodes (MLN). In same tissues and serum myeloperoxidase (MPO), catalase (CAT), malondialdehyde (MDA), glutathione peroxidase (GSH-Px), superoxide dismutase (SOD) were compared in serum tumor necrosis factor alpha (TNF-?), MPO, aspartate transaminase (AST), alanin transaminase (ALT), laktat dehidrogenase (LDH), alcalen phosfatase (ALP) were also compared. X In recent study, in experimental colitis model that was induced with asetic acid, significant histopatologycal changes were observed in colitis group. There was no significance between steroid group and DA (xigris) group but in both groups there were significant histopatologycal regression when compared with colitis group. Any significant histopatologyc changes in liver, spleen, MLN groups were not detected. Bacterial translocation was significantly prevented in DA (xigris) group when compared with colitis and steroid groups. TNF alpha that is a proinflammatory cytocine, increased in colonic mucosa in colitis group and was decreased in xigris group, there was no changes in serum levels. MPO that is an indicator of damaged tissue and inflammation; increased in colonic mucosa in colitis group, decreased in steroid group and xigris group. It was supposed that both drugs have similar antiinflammatory activity. Antioxidant enzymes that was synthesised against oxidative stress, decreased in colitis group. In xigris and steroid groups, there were no difference in antioxidant stress. As a result, in experimental colitis model, xigris prevents bacterial translocation more than steroid.