Sıçanlarda oluşturulan tıkanma sarılığında melatonin ve n-asetilsistein'in etkilerinin karşılaştırılması
Comparison the effects of melatonin and n?acetylcysteine on obstructive jaundiced rats
- Tez No: 195057
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ARITAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Tıkanma sarılıklı sıçanlarda, koletastazda N?asetilsistein vemelatoninin etkilerini ve karaciger ve böbrek hasarında koruyucu rollerini arastırmakve karsılastırmak amaçlandı.Materyal ve Metod: Çalısmada agırlıgı 250?300 gram arasında degisen,erkek 48 adet Wistar?Albino tipi sıçan kullanıldı. Sıçanlar randomize olarak sham,ana kontrol ve çalısma gruplarına ayrıldı. Daha sonra ana kontrol grubu erkensakrifikasyon grubu ve kontrol grubuna ayrıldı. Çalısma grupları kendi içindemelatonin, N?asetilsistein ve melatonin & N?asetilsistein olmak üzere üç ayrı altgruba ayrıldı Böylece toplam 6 grup olusturuldu. Her grup 8 sıçan içeriyordu.Çalısma ve kontrol gruplarında laparotomi yapıldı, koledok dönüldü, baglandı vekesildi. 2slemden 5 gün sonra erken sakrifikasyon grubunda; vena kavadan kanörnekleri, karaciger ve böbrek dokuları alındı. Aspartat aminotransferaz (AST),alanin aminotransferaz (ALT), total bilirubin, kan üre azotu (BUN), kreatininseviyeleri toplanan kan örneklerinde çalısıldı. Çalısma gruplarında besinci gündenbaslayarak 10. güne kadar subkutan olarak melatonin, N?asetilsistein ve melatonin &N?asetilsistein uygulandı, sham ve kontrol gruplarına serum fizyolojik verildi. 10.gün sakrifikasyon tüm gruplara uygulandı. Vena kavadan kan örnekleri, karaciger veböbrek dokuları alındı. AST, ALT, total bilirubin, BUN, kreatinin seviyeleri toplanankan örneklerinde çalısıldı. Histopatolojik degerlendirmede karacigerde portal alannekrozu, safra proliferasyonu, safra infarktları, böbrekte tubüler epitelyumhücrelerinde granülovokuoler dejenarasyon incelendi. Her karaciger ve böbrekdokusundan malondialdehit (MDA) ve nitrik oksit ( NO) ölçümü için örnek alındı.Bulgular: Sham grubu ve tüm sarılıklı sıçanlar karsılastırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this experimental study is to investigate and compare theeffects of N?acetylcysteine and melatoninin on the cholestasis and their protectiveeffects on liver and renal injury.Materials and Methods: Forty eight Wistar?Albino rats weighting between250 and 300 g were used in the study. Rats were divided into three main groups assham, main control, and study groups. Control and study groups have also beendivided into subgroups. Main control group divided early sacrification group, controlgroup, study group is divided melatonin, N?acetylcysteine and melatonin &N?acetylcysteine groups. Each group was containing 8 rats. In study and controlgroups, a laparotomy was performed and the common bile duct was ligated anddivided. Five days after the first operation, from early sacrification group bloodsamples were collected from Vena Cava Inferior and liver tissues and renal tissueswere collected. AST, ALT, total and direct bilirubin, BUN, creatinine levels weremeasured from the collected blood samples. For study groups from the fifth day today 10 melatonin, N?acetylcysteine, melatonin & N?acetylcysteine solutions wereapplied subcutaneous, saline to the sham and control group. At the day ten from theall groups blood samples were collected from Vena Cava Inferior and liver tissuesand renal tissues were collected. AST, ALT, total and direct bilirubin, BUN, creatininlevels were measured from the collected blood samples. Histopathologic assessmentwas performed to determine portal necrosis and bile duct proliferation and bileinfarction on liver and determine granulovacuolar degenaration of the epithelial cellsof renal tubules on renal tissue. Also some liver and renal tissue semples prepared forresearch biochemistry for to determine MDA and NO.Results: Sham group rats and the jaundiced rats were compared. Bilirubin,AST, ALT, BUN, creatinine, total bilirubin levels were significantly higher injaundiced rats. AST, ALT, total bilirubin, BUN, creatinin levels were significantlyhigher in the control group at the end of day 10. Among the melatonin group,N?acetylcyteine group and melatonin & N?acetylcysteine group all biochemicalparametres were not different. Also the values of MDA and NO for control groupwere higher than study groups. On the other hand, MDA and NO values were notdifferent between the melatonin group, N?acetylcyteine group and melatonin & N?acetylcysteine group at the end study. Histopathologic findings were also similiar asNO and MDA values.Conclusion: Use of melatonin, N-acetylcysteine in obstructive jaundiced rats,prevents damages of free oxygen radicals on liver and renal tissue.