Değişici epitel karsinomalı (DEK) hastalarda mesane yıkama ile elde edilen hücrelerde genetik markerların fısh analizi ile belirlenmesi
Determination of genetic markers by fish analysis on cells that obtained from bladder washing in patients with transitional cell carcinoma of the bladder.
  1. Tez No: 195078
  2. Yazar: İSMAİL ÇİMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OĞUZ ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Üroloji, Genetics, Urology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Degisici Epitel Karsinomu (DEK) mesane kanserinin en yaygın türüdür. Kromozom aberasyonları DEK nun gelismesinde ve ilerlemesinde gereklidir. Bu çalısmada, mesane degisici epitel karsinomu (DEK) tanısında noninvaziv yaklasımla interfaz FISH tekniginin potansiyel klinik uygulamasını belirlemek ve kromozomal anöploidilerle tümörün derecesi ve evresi arasındaki iliskiyi arastırmak amaçlanmıstır. Materyal ve Metot: Üroloji bölümünden degisici epitel karsinoma tanısı almıs 30 hasta ve saglıklı 15 kontrolden, bosaltılmıs idrar ve mesane yıkama ile hücreler elde edilmistir. Bu hücrelerde 3, 7, 8, 11 ve 17 kromozomların sentromerlerine özgü problar ve 9p21 lokus spesifik problar kullanılarak FISH analizi yapılmıstır. Bulgular: FISH analizinin DEK belirlemesinde sensitivitesi mesane yıkama ve idrar örnekleri için sırasıyla % 96.7 ve % 92.6, spesifitesi ise % 100 olarak bulunmustur. G1-G2 (Düsük) tümörlerin mesane yıkama ve idrar örneklerinde görülen en sık kromozom anomalisi 9p21 delesyonu (% 66-% 75) dur. Kromozom 3, 7, 8, 11 ve 17 polizomisinin T1 G2-G3(Yüksek) ve T2 G3(Yüksek) karsinomlara spesifik oldugu bulunmustur.
Özet (Çeviri)
Objective: Transitional Cell Carcinoma (TCC) is the most common form of bladder cancer. Chromosomal aberrations are involved in the development and progression of TCC of bladder. In this study, we aimed to determine the potential for the clinical application of interphase FISH technique with noninvaziv approach in diagnosis of transitional cell carcinoma (TCC) and to investigate the relation between chromosomal aneuploidies with tumor grades and stage. Methods: The cells were obtained by bladder washing and voided urine from 30 patients who had a transitional cell carcinoma (TCC) of the bladder diagnosis and 15 healthy controls in the Urology Department. In the samples, FISH analysis was performed by using centromere specific probes for chromosome 3, 7, 8, 11, 17 and locus specific probe of 9p21. Results: The sensitivities of FISH to detect TCC for bladder washing and voided urine were found 96.7 % and 92.6 %, respectively, but its specificity was found 100%. The most frequently seen chromosomal alterations G1-G2(Low) tumors were deletion of 9p21 (66 % and 75 %) in bladder washing and voided urine. Polysomy was specific to T1G2-G3(High) and T2G3(High) carcinomas.