Bromtimol mavisi, bromkresol moru ve klorfenol kırmızısı indikatörleri katılmış özel besiyerlerinin sütlerde antibiyotik belirtilmesine uygunluğu üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 274
  2. Yazar: ESENGÜL TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Meme içine uygulanması nedeniyle mastitis tedavi sinde kullanılan antibiyotiklerin büyük bir kısmı sütte bulunmak tadır. Ântibiyo tikli sütlerin mamullere işlenmesi durumunda ise teknolojik bakımdan birçok, sorun. ortaya çıkmakta ve standart ol mayan kalitesiz ürünler elde edilmektedir. Bu nedenle işletmelere gelen sütlerde antibiyotik kontrolü yapılması zorulluluğu yardır. Antibiyotik tayinlerinde birçok yöntem kullanılmak tadır. Bunların bir kısmı duyarlı olmalarına rağmen özel aletlere gereksinim duyulmaktadır. Bu yöntemler işletmelerimiz için ekono mik olmadığından yeni bir yöntem üzerinde çalışılması yararlı gö rülmüştür. Araştırmada kullanılan indikatö'rlü test ortamıj iki kısım steril ortam, bir kısım B.stearothermophilus. var.oali- dolaotis C.95? test bakterisi ve bir kısım bromkresol moru veya bromtimol mavisi veya klorfenol kırmızısı indikatör çözeltisini, içermektedir. Hazırlanan bu Özel besiyerlerinin 0.5 mi olmak üze re steril koşullarda ampullere doldurulup kapatılmasıyla araştır mada kullanılan test materyalleri elde edilmiştir. ^ Hazırlanan 1500 ampulün yarısı 3 ay süresince1 oda sıcaklığında (20°C),.yarısı buzdolabında (5°C) saklanmıştır. De nemeler her hafta olmak üzere 12 hafta süresince yapılmıştır. Denemede kullanılan antibiyotikler ve konsantras yonları şöyledir ; streptomisin ve kloramfenikol ( fjg/ml)j 0.01-0.05-0.1-0.5, oksitetra&iklin 0.005 Pg/ml -0.01 pg/mf- 0.05 Mg/ml - 0.1 pg/ml, penisilin; 0.005 İtİ/ml - 0.01 İtî/ml- 0.05 İÜ/ml - 0.1 İÜ/ml. i 'V Denemede açılan ampuller 64°C 'deki su banyosunda 1 saat inkübe edilmiştir. Sonra hazırlanmış olan antibiyotikli I1 sütler 0.1 mi olmak üzere ampullere konulmuş ve 2 1/2 saat j 63~66°C'deki su banyosunda inkübe edilmiştir. " !-43- Değerlendirme inkübasyon sonundaki renk değişimi ne göre yapılmıştır, İnkübasyon sonunda görülen sarı renk O puan il© gösterilmekte olup, antibiyotiksiz sütleri belirtmektedir. İndikatör renginin derişmemesi ise 4 puan ile gösterilmekte: olup ant ibiyo tikli sütleri belirtmektedir. 0 ile 4 puan arasındaki renkler ise farklı antibiyotik konsantrasyonlarını göstermektedir. Özel besiyerleri ile 3 ay süresince yapılan dene melerin sonuçları aşağıda gösterilmektedir. 1- Bromkresol moru indikatörü içeren be siyerlerinin 0.00$ İÜ/ mi penisilin' i saptayabildiği, streptomisin, kloramfenikol ire oksi- tetrasiklin ' in uygulanan konsantrasyonlarını saptayamâdığı görül müştür. 2- Bromtimol mavisi indikatörü içeren besiye rlerinin işe* 0.005 İtJ/ml penisilin, 0.1 pg /mi kloramfenikol, 0.05 pg/ml i strep tomisin» i saptayabildiği ve oksitetrasi'klin'in uygulanan konsantras yonlarını, saptayamâdığı belirlenmiştir. 3- Klorfenol kırmızısı indikatörü.içeren besiye rleriyle yapı lan denemelerden elde edilen Sonuçlar ise, 0.005 İtî/ml penisilin, 0.1 pğ/ml streptomisin, 0.1 pg /mi kloramfenikol ve 0.05 MS/ml oksit etrasiklin'dir. '. 4- İndikotörlü Ö7,el besiyerlerinin oda sıcaklığı (200c| ve buzdolabında (5°0) saklananlar da yapılan dememelerin sonuçları 3 ay süresince aynı bulunmuştur. 5- Yapılan denemelerden elde edilen sonuçlara göre pratik, duyarlı ve ekonomik olması nedeniyle klor fenol kırmızısı indi ka- törüyle hazırlanan besiyerleri işletmeler için uygun bir yöntem olarak önerilmektedir. <
Özet (Çeviri)
-44- SUMMARY Because of application inside mammary^. w m$ğ,OT part of the antibiotics used in the mastitis treatment are transferred to milk. Many technological problems arise in manu facturing the' products mode of milk with antibiotics and poor quality producs are' made with no standard. Hence, it iö obligatory that an antibiotic control must be done in mips: brought to the facilities. Many methods are used in determining of anti biotics. In despite of their sensitivity some special equip ments sre' needed. Because of these methods are uneconomical for our facilities, it was seen beneficial to work on a new method. Test medium with indicator used in investi gation consist of 2 parts sterile -medium, 1 part B.stearo- thermophilus var, calidolactis C.953.test bacteria and 1 part brorocresol's purple or bromtimol's blue or chlorphenol' s red indicator solutions. These prepared special mediums are sealed on in ampuls at a volume of 0*5 ml under the sterile conditi ons. Thus test materials used in investigation are obtained. ; Half of the prepared 1500 ampuls were stored at room temperature (20 C) and the other half in refrigerator (5° C) for three months. The experiments were carried out each week throughout twelve months. ; The antibiotic and their concentrations used in the experiment are as follows; streptomisin and chloram- '! phenicol ( \) g/ml) j3. 01-0. 05-0. 1-0. 5» oxytetracycline, 0.005 pg/ml, 0.01 pg/ml-0.05 p g/ml - 0.1 pg/ml; penieillinj j 0.005 ÎÜ/ml-0.0.1 ÎÜ/ml - 0.0? ÎÜ/ml - 0.1 ÎÜ/ml.-45*. Ampules snapped off in the experiment are in cubated in water bath at 64° C for 1 hour. Then 0.1 ml pre pared milk with antibiotic in ampules and -incubated in water bath at P-3° -66° C for 21//2 hours. Evaluation was made according to the colour change in f he and of incubation. Yellow seen in the end o.f incubation is shown with 0 point which denotes milk without antibiotic. No change in colour of indicator is shown with 4 point which denotes milk with antibiotic. The colours bet ween 0 and 4- points indicate different antibiotic concent- : rations. Results of investigation made with special mediums throughout three months are itemized beiow. 1- It was seen that, the mediums consist of bromçresol' s purple indicator determine 0.005. îü/inl penicil lin but not the applied concentration of streptomisin, chloram phenicol and oxytetracycline. 2- It was pointed out that the medium which consist of bromtimol's blue determine 0.005 ÎÜ/ml penicillin, 0.1 pg/ml chloramphenicol, 0.05 pg/ml streptomisin but not the anplied concentrations of oxytetracycline. 3- The obtained results of experiments done with the medium's consist of chlorphenol ' s red indicator are 0.005 ÎÜ/ml penicillin, 0.1 pg/ml streptomisin, 0.1 pg/ml chloramphenicol and 0.05 pg/ml oxytetracycline. 4_ The results of experiments done on special mediums with indicator which were stored at room and ref rigator temperatures 20° C and 5° 0 respectively were found the same throughout three months. 3- Depending on the results ostaine'd from ex periments carried out, it is suggested that the mediums prepa red with chlorphenol' s red indicator is a reasonable method- for facilities due to their practibility, sensitivity and eco nomic ibil i ty points of view..