Eğitimde bilgisayar ve yazılım uygulaması 'çelik üretimi ve ısıl işlemleri'
  1. Tez No: 19509
  2. Yazar: ERCAN BALIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ BORAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Günümüzde olagelen büyük değişikliklerde demografik, bilimsel, ekonomik, sosyal ve siyasal karekterli çeşitli faktörler rol oynamakta bunlar eğitimi değişik yönlerden etkilemektedir. çağışımda oluşan bu hızlı değişimler sonucunda hangi tip bireylere nelerin nasıl ve ne, kadar zamanda öğretileceği öğretmenlerin yeni gelişmelere göre nasıl yetiştirileceği eğitim tesis araç ve gereölerinin nasıl hazırlanacağı ve kullanılacağı etken ve ekonomik öğrertme - öğrenme süreç ve yöntemlerinin nasıl geliştirileceği ve kullanılacağı gibi ciddi araştırmaların yapılıp çabucak sonuçlandırılması gerekmektedir. Çağdaş teknolojilerin eğitimde kullanılması bu alanda kavram kapsam yöntem ve süreç değişikliklerine neden olmaktadır. Eğitimde böylesine köklü değişiklikler yapmayı gerektiren teknolojilerin en etkini çağımızın harikası olan bilgisayardır. Bilgisayarda kullanılan uygulama teknikleri sayesinde bireysel öğretim yapılabilmekte ve bireylerde yaratıcılık olgusunun açığa çıkması daha kolay sağlanabilmektedir. ülkemizde 1980'lerden beri yapılan Bilgisayar Destekli Eğitim CBDE) çalışmaları Türk eğitimine yeni boyutlar kazandıracaktır. Türkiye'de yapılan BDE çalışmalarının daha etkin olabilmesi için bir master plan hazırlanmalı bu çalışmada Öğretmen eğitimi bilgisayar donanımı yazılım üretimi koordinasyon gibi sorunların çözümü ivedilikle aranmalıdır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In great change of today some various factors like demograf ic* scientific?. economic? social and political etc» playing roles and they s from different aspects» affect education. In our age? as a result of occur ing fast innovations? whats and how 5 and in how long' period should be taught to which classes of people? how, teachers sou Id be trained according to new technological developments? how the education building? installments? equipment and materials should be prepared and be used? how effective and economical teaching - learning periods and styles should be improved and be performed? responding these and similar questions? serious searches should be conducted and be resulted. Using modern tecnologies and education? cause chancing of concept? content? method and period. The most effective of technologies is that computers require such a main changes in this Cat 630 o By means of demonsrative tecniques that is used in computers? it makes possible to educate individual training and it makes easy to find out personal creative abilities and talents. Computer Aided Education (CAE) that adapted and applied in our country in 1980s? will be benefactor to Turkish education. To make more effective CAE in TURK Î YE? one master program must be constituted? whithin this program the problems of teacher trainig? computer hardware? software production and coordination and similar problems should urgently be solved. V -