Psoriazisli Hastalarda puva ve dar-band uvb tedavilerinin apopitoz üzerrine etkileri ve bunun klinik yanıtla ilişkisi
Thge effects of puva and narrow-band uvb on apoptosis in psoriatic patients and the connection with the clinical response
  1. Tez No: 195135
  2. Yazar: EBRU GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN FERAHBAŞ, DOÇ. DR. HÜLYA AKGÜN, PROF. DR. EKREM AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Psoriazis, sık görülen, kronik, inflamatuvar ve hiperproliferatif bir derihastalığıdır. Psoriazis patogenezinden sorumlu faktörlerden birinin epidermistekinormal apopitotik sürecin baskılanması olduğu düşünülmektedir.Bu çalışmada; uygulanan psoralen-ultraviyole (UV) A (PUVA) ve dar-band UVBtedavilerinin apopitoz regülasyonundan sorumlu olan bcl 2 ve bax proteinlerininekspresyonlarına etkilerini ve apopitozdaki düzenlenmenin klinik iyileşme ile ilişkisinigöstermek amaçlanmıştır.Gereç (Hastalar) ve Yöntem: Psoriazis tanılı 44 hastanın lezyonlu derilerindenalınan 44 deri biyopsi örneği ile sağlıklı kontrollerden alınan 20 kontrol biyopsi örneğibcl 2 ve bax proteinlerinin ekspresyonları açısından immunhistokimyasal yöntemleincelendi. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası Psoriasis Severity Index (PASI) skorlarıhesaplandı. Hastalara PUVA veya dar-band UVB tedavileri 20 seans uygulandıktansonra immunhistokimyasal değerlendirme tekrarlandı.Bulgular: Her iki tedavi grubunda tedavi sonrası PASI skorunda belirgin birazalma görüldü (her ikisi için, p0.05).Dar-band UVB tedavisinden sonra bcl 2 pozitifliğinde belirgin bir azalma (0.004) vebax pozitifliğinde ise artış tespit edildi (p=0.056). Yirmi seans tedaviden sonra PUVAve dar-band UVB grupları arasında bax ve bcl 2 pozitifliği açısından bir farksaptanmadı (her ikisi için, p>0.05). Normal deri ile kıyaslandığında tedavi sonrasıpsoriatik deride daha fazla bcl 2 ekspresyonu saptanırken (p=0.004) bax pozitifliğindefarklılık görülmedi(p>0.05).Sonuç: Bu çalışmada psoriatik epidermiste bax düzeyleri kontrol grubuna göredaha düşük, bcl 2 düzeyleri ise daha yüksek bulundu. Kontrol grubuylakıyaslandığında, tedavi sonrası hastalardaki bax değerlerinin normal değerlere ulaştığıancak bcl 2 düzeylerinin hala yüksek olduğu saptandı. Bu sonuçlar fototerapitedavisinin keratinositlerde apopitozda artışa yol açarak psoriatik hiperplazininregresyonuna etkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
disease. The decrease of normal apoptotic process in the epidermis is thought tobe one of the factors implicated in the pathogenesis of psoriasis.In the present study, we aimed to demonstrate the effects of psoralen-ultraviolet (UV)A (PUVA) and narrow-band UVB treatments on bcl 2 and bax proteins expressionswhich are responsible for the regulation of apoptosis and the association between theregulation of apoptosis and clinical healing.Materials (Patients) and Methods: Fourty-four lesional biopsy samples of44 patients with psoriasis and twenty healthy control specimens were studied byimmunohistochemical method for the expressions of bcl 2 and bax proteins. ThePsoriasis Severity Index (PASI) scors of patients were calculated. The evaluationwas repeated after 20 sessions for PUVA or narrow-band UVB therapy.Results: At the end of the therapies, there was a significant reduction in PASIscores (p0.05). After narrow-band UVB treatment, bcl 2positivity is decreased and statistically significant (0.004), and bax positivity wasincreased but not statistically significant (p=0.056). No significant differences werefound after the treatment between PUVA and narrow-band UVB groups in bax andbcl 2 positivity (p>0.05 each). The post-treatment psoriatic skin showed higherexpression of bcl 2 (p=0.004) and no difference in bax positivity when compairedwith control subjects (p>0.05).Conclusion: The present study showed that the psoriatic epidermis hadincreased positivity of bcl 2 and decreased positivity of bax. We observed that afterthe therapies, bax expression was increased to those of the control subjects whereasbcl 2 expression was still higher when compared the control ones. These resultssuggested that phototherapy may be effective in regression of the psoriatichyperplasia by increasing apoptosis in keratinocytes.