Antenatal steroid uygulamasının endojen 17-hidroksiprogesteron, kortizol ve adrenal gland boyutlarına etkisi
Effect of antenatal betamethasone use on adrenal gland size and endogen cortisol and 17-hydroxyprogesterone in preterm infants??
- Tez No: 195136
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ADNAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalısmada gestasyonel yasları 27-36 hafta arasında degisen premature bebeklerdeantenatal steroid kullanımının adrenal gland boyutları ve adrenal hormonlar üzerine etkisininarastırılması amaçlanmıstır.Hastalar ve Yöntem: 145 preterm yenidogandan olusan çalısma grubu annesi 24 saat arayla12 mg betametazon alan (grup 1) ve annesi antenatal dönemde herhangi bir steroid ajanalmamıs olanlar (grup 2) olmak üzere iki gruba ayrıldı. ki grubun klinik özellikleri veantropometrik ölçümleri benzerdi. Konjenital malformasyonu, konjenital adrenal hiperplazisüphesi, intrauterin büyüme geriligi ve intrauterin enfeksiyonu olan olgular çalısmayaalınmadı. Çalısmaya alınan olguların yasamın ilk altı saatinde serum 17-hidroksi progesteronve kortizol düzeyleri ölçüldü. Yasamın ilk gününde adrenal gland boy ve genislikleribelirlendi. Hormon testleri ve ultrasonografik degerlendirme yasamın besinci günündetekrarlandı.Bulgular:iki grup karsılastırıldıgında antenatal steroid alan grupta dogumda 17-hidroksiprogesteron düzeyinin anlamlı olarak düsük oldugu gözlendi (p0.05). iki grup arasında adrenal gland uzunluk ve genisligi yönünden deistatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p>0.05).Sonuç: Bu çalısma göstermistir ki preterm yenidoganlarda antenatal steroid kullanımı 17-hidroksiprogesteron ve kortizol düzeylerinde azalmaya neden olmaktadır. Fakat adrenal glandboyutlarına etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
Aim: In the present study, our aim was to assess whether the effect of antenatalbethametasone use on adrenal gland size and adrenal hormones in preterm neonates who hadgestational ages of 27-36 weeks.Patients and methods: One hundred-fourty-five neonates divided into two groups asbetamethasone group, whose mothers received bethametasone 12 mg two times 24 hour apart,and no betamethasone group (group 1), whose mothers did not received any steroid agentduring antenatal period (group 2). There were no significant differences between the groups inclinical characteristics and anthropometric variables. Preterm infants with congenitalmalformations, congenital adrenal hyperplasia, intrauterin growth retardation and intrauterininfection were excluded. Serum 17-hidroxyprogesteron levels, and cortisol levels weremeasured at first six hours of life. In addition adrenal glands lengths and widths weredetermined at first day of life. Hormones tests and ultrasonographic evaluation were repeatedfifth days of life.Results: Comparing the groups, we found statistically significant reduction in 17-hydroxyprogesterone levels at birth in corticosteroid-exposed neonates (p < 0.05). Cortisollevels of the betamethasone group were lower than those of the no betamethasone group butthere was no significant difference (p > 0.05). There was no significant difference between thestudy groups with regards to adrenal glands lengths and widths (p > 0.05).Conclusion: This study demonstrates that antenatal bethametasone use in preterm neonatesreduces endogen 17-hydroxyprogesterone and cortisol levels, however it has no effect onadrenal gland size.